Katedrála svatého Stanislava a svatého Václava - Polsko, Kraków
Základní informace
Katedrála svatého Stanislava a svatého Václava je významný kostel nejenom pro obyvatele Krakova, ale i celého Polska, který leží v severní části vršku Wawel.
Historie jedné z dominant krakovského hradu sahá až do počátku 11. století. Roku 1020 tu začal růst hlavní kostel nového biskupství, který však zničil už o století později český kníže Břetislav I. Nová stavba vznikala na přelomu 11. a 12. století, ale hned roku 1305 podlehla požáru. Do dnešní doby se z ní zachovala jen krypta svatého Leonarda s křížovou klenbou, podepřenou osmi sloupy. Gotickou podobu, jak ji známe dnes, získala katedrála v letech 1320 až 1364, ale později byla ještě doplněna o renesanční a barokní kaple.
Výsledkem je trojlodní bazilika s kryptami, věncem kaplí a věžemi, z nichž nejvyšší věž ukrývá hodinový stroj a dva gongy, které odbíjejí každých patnáct minut a v celou hodinu. Určitě stojí za to vystoupat pod střechu Zikmundovy věže, kde se nachází stejnojmenný zvon. Roku 1520 byl odlit v Norimberku. Při jeho výšce dvou metrů, průměru dva a půl metru a váze jedenácti tun není divu, že k jeho rozhoupání je zapotřebí dvanácti zvoníků.
Bohatě zdobený barokní interiér se stal kulisou korunovací polských králů. Ty tu probíhaly i poté, co Zikmund III. Vasa přesunul hlavní město Polska z Krakova do Varšavy. Mnozí panovníci jsou zde i pohřbeni a místo svého posledního odpočinku tu našel i svatý Zikmund a svatá Hedvika, stejně jako polští národní hrdinové, k nimž patří např. Adam Mickiewicz.
S touto katedrálou je úzce spjatý i papež Jan Pavel II., který zde sloužil svoji první mši a právě tady byl roku 1958 vysvěcen na biskupa.
Rada: Chcete-li se dozvědět množství informací o podobě této katedrály i o její historii, vyzvedněte si u pokladny audioprůvodce. Najdete jej i v české verzi.