PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kaunas - Litva

Základní informace

Kaunas je druhé největší město Litvy, ležící skoro ve středu země na soutoku dvou největších litevských řek Němen a Neris.

Litva Kaunas, hrad Litva Kaunas, kostel sv. Michala

Název města vychází ze starého přídavného jména kaunas, znamenající „nízký“. Založeno bylo počátkem 11. století, ale na mapách se objevuje až od roku 1140. První písemná zmínka pochází z doby ještě pozdější a souvisí s křižáckým tažením roku 1361. O rok později byl při obléhání zničen místní hrad a téměř celé osídlení kolem něj vypáleno. Z katastrofy se však Kaunas brzy otřepal, a tak už o necelé půl století později získal znovu městská práva.

Rozkvět města v této době vycházel především z jeho ideální polohy, neboť tudy vedla obchodní stezka z Ruska do Německa a po řece sem připlouvaly německé a holandské obchodní lodě. Kromě obchodu přinášela zisk i výroba papíru, zbraní a lodí a roku 1440 se Kaunas stal členem hanzy. V 17. století tu dokonce fungovaly dvě mincovny. Poté však došlo k útlumu a z Kaunasu se stalo provinční ruské město, které v 19. století ožilo díky stavbě 11 kasáren.

Historické jádro zůstalo po staletí na soutoku obou řek. V jeho blízkosti stojí hrad, stavěný od 13. do 17. století, v němž dnes sídlí muzeum křižáckých válek. Nedaleká barokní radnice ze 16. století, barokně přestavěná o dvě století později, se pyšní štíhlou věží vysokou 53 metrů. Díky ní i své světlé barvě si vysloužila přezdívku Bílá labuť. Za pozornost stojí i gotický Ďáblův dům z 15. a 16. století, katedrála zasvěcená svatému Petru a Pavlovi, která je největší stavbou ve městě, královský hostinec i množství muzeí, galerií a divadel.

Obyvatelé Kaunasu s oblibou tráví svůj volný čas u nedaleké přehrady na řece Němen, kde si na své přijdou nejen vyznavači vodních sportů, ale i milovníci historie, kteří mohou navštívit klášter Pažaislis či jeden z největších evropských skanzenů Rumšiškės.

Oficiální webová stránka: www.kaunas.lt

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Litva

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY