PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kells - Irsko

Základní informace

Kells je město v hrabství Meath, které se nachází 40 km severně od Dublinu. Ve zdejším klášteře byla sepsána a iluminována nejkrásnější kniha Irska, Book of Kells, která je v současnosti vystavena v knihovně dublinské univerzity Trinity College. Kolem kláštera postupem času vyrostlo stejnojmenné městečko.

Opatství (Abbey of Kells), které založil v 6. století sv. Kolumba, se ocitlo na vrcholu slávy po r. 806, kdy se do kláštera uchýlili mniši ze skotské Iony prchající před útoky Vikingů. Právě oni jsou nejspíše autory iluminací ve skvostné Book of Kells. Book of Kells byla uchována v klášteře až do poloviny 17. století, kdy byla v rámci ochrany před Cromwellovými vojsky převezena do Dublinu. Od r. 1661 je kniha uložena v dublinské Trinity College.

Středobodem kláštera je ponurý kostel, St Columba´s Church, z 18. století, který stojí na místě dřívějšího středověkého kostela. Ze středověkého kostela se dodnes dochovala pouze zvonice. V areálu se nachází několik vysokých křížů z 9. století, z nichž se v nejlepším stavu dochoval South Cross (Jižní kříž). V městečku se tyčí Market Cross, který kdysi stával u vstupu do kláštera. Při irském povstání v r. 1798 sloužil jako šibenice a výjev z bitvy na podstavci představuje téma, které nebývá běžné na vysokých křížích. Na místním hřbitově se nachází 30 m vysoká kruhová věž z 11. století. Věž je neobvyklá v tom, že má okna směřující do pěti stran, střežící pět hlavních cest vedoucích do města. Předpokládá se, že v době míru byli z oken věže svoláváni mniši k modlitbám.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Wikipedia – https://en.wikipedia.org/…County_Meath

Oficiální webová stránka: www.visitingkells.ie

Mohlo by vás také zajímat

Trinity College

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY