PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kilbeggan distillery - Irsko

Základní informace

Kilbeggan distillery, neboli palírna Kilbeggan, je znovuobnovená palírna irské whiskey ve stejnojmenné vesničce.

Destilerie Kilbeggan, Irsko Irsko Kilbeggan, whiskey factory

Irové s oblibou říkají, že ve srovnání skotské whisky s irskou whiskey nechybí té skotské jen „E“. Rozdílů je více. V Irsku se nepoužívá rašelinový oheň, takže nápoj nemá kouřový tón a tekutina prochází třemi destilacemi. Aby mohla být whiskey nazývána irskou, musí splňovat několik podmínek. Musí být vyrobena v Irsku, z irského ječmene, třikrát pálená a skladována musí být v dřevěných sudech po dobu nejméně tří let. Možná i proto došlo k razantnímu úbytku oficiálních palíren v této zemi. Zatímco v 19. století jich tu fungovalo kolem dvou tisíc, dnes zbyly jen čtyři.

Nejstarší z nich dostala licenci jako první v celém Irsku už roku 1757. Rodina Locke ji založila v malebné vesničce Kilbeggan, ležící na řece Brosna mezi Mullingarem a Tullamore. Až do roku 1954 se tu vyráběla míchaná whiskey, ovšem poté palírna zkrachovala a tři desetiletí budova i vybavení chátraly.
Roku 1987 však místní založili v původní stavbě s vodním kolem a parním strojem muzeum a o sedm let později se tu opět rozjela výroba původní značky. Stále však zájemcům nabízí prohlídku celého areálu, přičemž se pyšní mottem: Toto není turistické centrum. Toto je zážitek na celý život.

Během prohlídky s průvodcem, který vám do detailu objasní celý proces výroby a zrání whiskey, se vrátíte o dvě století zpět. Prohlédnete si staré rmutovací kádě, kvasné kádě, pochopíte složitý proces destilace a uvidíte i řady sudů, v nichž whiskey zraje. Dozvíte se i mnohé detaily, např. že tyto sudy nejsou používány nikdy nové, protože dubové dřevo by dalo nápoji drsnou chuť. Místo toho se užívají sudy, v nichž byl uskladněn jiný alkohol – což whiskey dodává její jemnost. Na závěr prohlídky čeká plnoleté jedince i degustace místních produktů, doplněná vysvětlením jejich charakterů a zvláštností.

Rada: Prohlídku palírny můžete absolvovat i virtuálně – je perfektně připravená na webových stránkách palírny.

Oficiální webová stránka: www.kilbeggandistillery.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY