PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Kildare - Irsko

Základní informace

Kildare je město ležící ve stejnojmenném hrabství jen 50 km západně od Dublinu. Kildare je považováno za jedno z nejstarších irských měst. Nedaleko Kildare, v Tully, lze navštívit světoznámý hřebčín Irish National Stud.

Historie města Kildare

Vznik města je spjat se sv. Brigitou, jež zde v r. 480 založila náboženské společenství. Vikingové a další nájezdníci sice místní budovy značně poničili, ale zdejší katedrála z 19. století si uchovala některé prvky, které pocházejí z 13. století.

Podle legendy zde v r. 480 sv. Brigita založila dva kláštery (jeden mužský, jeden ženský). Řeholníci a řeholnice zde žili pod vedením abatyše, což ale nebyla jediná neortodoxní praxe spojená s touto komunitou. Podivné pohanské obřady a zvyky, např. udržování věčného ohně, se v Kildare prováděly až do 16. století.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Městu Kildare vévodí katedrála St Brigid´s Cathedral, která připomíná sv. Brigitu. Katedrála byla postavena r. 1223. Uvádí se, že katedrála stojí na místě chrámu, který byl krátce po smrti sv. Brigity postaven na její počest. Chrám byl v průběhu 9. a 10. století několikrát zničen. Na počátku 13. století se chrám nacházel v troskách. Současná podoba katedrály pochází z 19. století, ale lze zde spatřit i prvky z dřívější doby. Severně od katedrály se nachází obnovené základy starobylého chrámu ohně. Každoročně zde na svátek sv. Brigity (1. února) hoří oheň.

Nedaleko katedrály se do výšky 32 m tyčí kruhová věž, která je druhá nejvyšší v Irsku. V letních měsících je možné vystoupat na vrchol věže a užít si výhled na město a okolí. Původní věž z 6. století byla pravděpodobně zničena při útoku nebo prostě jen zchátrala. Dochovaná kruhová věž pochází z 12. století.

V opraveném kupeckém domě z 18. století lze navštívit multimediální výstavu o historii města – Kildare Town Heritage Centre. Výstavou návštěvníky virtuálně provází mnich ze 7. století zvaný Cogitosus. Návštěvníci se dozvědí vše o založení města sv. Brigitou, o útocích Vikingů a vládě Normanů.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Wikipedia – https://en.wikipedia.org/…re_Cathedral
http://destinationkildaretown.ie/…ildare-town/
http://www.discoverireland.ie/…-centre/9443

Oficiální webová stránka: www.kildare.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY