PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kilfenora - Irsko

Základní informace

Kilfenora je malá vesnice proslavená svou katedrálou a zdobenými kříži. Vesnice se nachází na jižním okraji planiny Burren a nalézá se zde návštěvnické centrum Burren Display Centre, kde lze získat mnoho informací o celé oblasti Burrenu. Kilfenora patří k jednomu z nejstarších městských osídlení v oblasti Clare.

Historie Kilfenory

Historie vesnice se začíná psát v 6. století, kdy zde sv. Fachanan založil klášter. Klášterní kostel byl v r. 1055 vypálen Murchadem O´Brienem, posléze mezi lety 1056–1058 přestavěn, ale v r. 1100 byl opět zničen požárem. Na místě někdejšího kláštera byla přibližně v r. 1189 postavena katedrála (Kilfenora Cathedral), která patří k nejmenším katedrálám v Irsku.

Katedrála v Kilfenoře

Katedrála je postavena v tzv. přechodném slohu (přechod mezi románským a gotickým slohem) s lodí a kněžištěm, které bylo při rekonstrukci v 19. století odděleno. Kněžiště v minulosti mělo střechu a dubový strop, který byl údajně natřený na modro se zlatými hvězdami. Od r. 1839 je však kněžiště bez střechy, ale zdobí ho sloupy s umně provedenými hlavicemi. Ke kněžišti je na jeho severní straně připojena tzv. „Lady Chapel“, která podle historiků sloužila jako kaple O´Brienů. Do kaple byly přemístěny zbytky vysokých křížů, které jsou před povětrnostními vlivy chráněny skleněnou střechou. V katedrále se dodnes konají bohoslužby.

Původně se v okolí katedrály nacházelo 7 vysokých křížů, tzv. „high crosses“, ale do dnešních dnů se dochovalo pouze šest. V r. 1821 byl nejhezčí z nich, Kilfenora High Cross, přemístěn do Killaloe, kde je vystaven v místní katedrále sv. Flannana. V Lady Chapel se nachází North Cross, South Cross, East Cross a nedávno zrestaurovaný Doorty Cross, které se původně nacházeli na místním hřbitově. West Cross se nachází na nedalekém poli. K nejlépe dochovaným vysokým křížům patří Doorty Cross s reliéfem biskupa a dvou dalších duchovních.

Zdejší katolická diecéze má zásluhou kuriózní historické události za biskupa papeže. V r. 1750 byla diecéze Kilfenora (po smrti biskupa Jamese O´Dalyho v r. 1749) připojena k diecézi Kilmacdaugh a následně v r. 1883 došlo ke sloučení s diecézí Galway. Jelikož ale podle kanonického práva nemůže jeden biskup dohlížet na diecéze, které se nachází ve dvou různých církevních provinciích (Kilmacdaugh a Galway leží v provincii Galway, zatímco Kilfenora v provincii Clare), zní oficiální titul galwayského biskupa – biskup Galwaye, Kilmacdaugh a apoštolský správce Kilfenory, z čehož vyplývá, že technicky je kilfenorským biskupem papež.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Kilfenora
http://www.megalithicireland.com/…ilfenora.htm

Oficiální webová stránka: https://www.kilfenoraclare.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY