PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

King´s Cross Railway Station - Anglie, Londýn

Základní informace

King´s Cross Railway Station, tedy nádraží King´s Cross, je konečná stanice vlaků směřujících ze severu země do Londýna.

Nádraží leží na severním okraji centra města v obvodu Camden a bývá přezdíváno „severní branou“, neboť právě odtud vyjíždějí vlaky do Yorku, Newcastlu i Edinburghu. Vzniklo roku 1852 dle plánů Lewise Cubitta, ale v roce 2012 po pěti letech rekonstrukce získalo novou západní halu, která zcela změnila jeho vzhled, přičemž však zůstal zachován pohled na původní průčelí. U příležitosti londýnských olympijských her tak vznikla dle návrhu ateliéru John McAslan and Partners sto padesát metrů dlouhá hala plná obchůdků a kaváren. Její konstrukci s největším rozpětím oblouku v Evropě tvoří jednašedesát hlavních bílých ocelových nosníků, vybíhajících paprskovitě z centrálního bodu tak, že připomíná korunu stromu. Bez zajímavosti jistě není ani fakt, že tato konstrukce byla vyrobena a smontována v moravských Hustopečích. Investice 550 milionů liber se zde určitě vyplatila – nový prostor umožní na nádraží odbavit až šedesát milionů pasažérů ročně.

Nádraží bylo během doby své existence svědkem mnoha významných událostí. Například 11. února 1952 právě sem přijel ze Sandringhamu pohřební vlak s ostatky krále Jiřího VI. Jeho rakev pak nesla čestná stráž po nástupišti pokrytém temně rudým kobercem se sloupy zahalenými černou a purpurovou látkou.
Do povědomí celosvětové veřejnosti se však nádraží dostalo až díky knize J. K. Rowlingové o Harry Potterovi. Právě odtud totiž z nástupiště 9¾ odjíždí do čarodějnické školy bradavický expres, tažený červenou parní lokomotivou.

Tisíce fanoušků mladého čaroděje sem přijíždí vyfotit se u cihlové zdi s nezbytnými rekvizitami, jako je zpola ve stěně skrytý vozík, kufr a klec, tak, jako kdyby se právě rozbíhali vstříc dobrodružstvím za zdí. Hned vedle je možné si v obchůdku koupit nejenom knížky s Harryho příběhy, ale i množství kouzelnických potřeb.

Rada: Pokud patříte mezi skalní fanoušky Harryho Pottera a chtěli byste vidět místo, které filmaři skutečně použili pro natáčení, musíte zamířit k nástupištím 4 a 5. Tam se ale dostanete pouze s lístkem na vlak.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY