PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Kraftwerk Kaprun - Rakousko

Základní informace

Kraftwerk Kaprun je úchvatná soustava vodních děl s elektrárnou, nacházející se v pohoří Vysoké Taury u rakouského města Kaprun.

Kaprun, Rakousko

První nápad na vybudování hydroelektrárny v údolí Kapruner Tal se objevil už v roce 1928. Firma AEG jej však musela opustit kvůli nedostatku financí, souvisejícím s hospodářskou krizí. O deset let později tuto myšlenku obnovili Národní socialisté a roku 1939 se začalo stavět. Jako první vznikly domy a zázemí pro vojáky a dělníky, pocházející především z řad vězňů. Na podzim 1943 se tu však práce zastavily, neboť zaměstnanci museli nastoupit do zbrojního průmyslu. Po skončení druhé světové války se ale vyřešení problému s elektrickou energií stalo prioritou, a tak se tu roku 1947 práce opět rozjely. Tentokrát se však projekt potýkal s nedostatkem pracovních sil, k čemuž přispěla i náročnost prací: v letech 1947 až 1955 na stavbě zemřelo 161 lidí. I tak se vše podařilo s úspěchem dokončit a hydroelektrárna byla slavnostně spuštěna 24. 9. 1950.

Systém se skládá ze dvou nádrží. Horní z nich Mooserboden leží v nadmořské výšce 2 036 metrů a je schopná zadržet až 160 milionů m³ vody, která pochází z ledovce Pasterzen. Ohraničují ji dvě přehradní hráze. Moosersperre, vysoká 107 metrů a dlouhá 494 metrů, je od 112 metrů vysoké a 357 metrů dlouhé Droossensperre oddělená horou Höhenburg, dosahující výšky 2 112 metrů. Spodní přehrada Wasserfalleboden, postavená v letech 1938 až 1951, ohraničuje přehradní hráz Limbergsperre s výškou 120 metrů a délkou 375 metrů. U její paty se nachází vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami s výkonem 112 mW. Tato vodní nádrž leží v nadmořské výšce 1672 metrů a její objem dosahuje 81,2 milionů m³.

Rada: K hydroelektrárně se dá dostat po turistických stezkách z Kaprunu, nebo speciální autobusovou linkou, která začíná u chaty Alpenhaus Kesselfall.

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY