Kraków - Polsko
Základní informace
Krakov je nejnavštěvovanější polské město a zároveň metropole Malopolského vojvodství.
Druhé největší polské město dle počtu obyvatel (žije jich tu kolem 760 000) leží na nejdelší a nejdůležitější polské řece Visle. Rozrůstalo se kolem vrchu Wawel s Královským hradem, který po staletí sloužil jako sídlo panovníků, místo korunovací i posledního odpočinku králů. Nepříliš rozsáhlé historické centrum nabízí svým návštěvníkům přehlídku architektury mnoha staletí, v nichž je tu kromě gotiky zastoupena i renesance a baroko. Díky faktu, že Krakov na rozdíl od mnoha dalších polských měst přežil válečná běsnění 20. století bez větších škod, mohlo být jeho středověké a renesanční jádro zapsáno roku 1978 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Ke vzniku Krakova se váže legenda, dle níž se v jeskyni na vrchu zvaném Wawel usadil sedmihlavý drak, který začal sužovat široké okolí: zničil úrodu, požíral dobytek a občas dokonce i lidi. Okolní rolníci si nevěděli rady. Z jejich zoufalé situace je zachránil slovanský kníže Krak. Ten použil na obludu lest a předhodil mu síru zašitou v ovčí kůži. Drak léčku neprohlédl a vše rychle zhltnul. Brzy jej začal pálit žaludek, a tak svůj oběd zapil vodou z Visly. Pil a pil až praskl. Jako připomínku tohoto příběhu se drak dostal i do městského znaku Krakova a na vršku si lze stále prohlédnout jeskyni s kovovou sochou draka. Na památku hrdinství chrabrého Kraka bylo dle pověsti město pojmenováno po něm. Pravda však je taková, že název patrně pochází už od keltských kmenů, které tu sídlily.
Faktem zůstává, že v 8. a 9. století se stal Krakov jedním z hlavních sídel slovanských kmenů i když první písemná zmínka pochází až z rok 966, kdy toto území ovládal český král Boleslav I.
Později se ale stalo součástí království Piastovců a roku 1000 zde bylo založeno biskupství. Prudký rozvoj města díky jeho skvělé poloze na obchodní stezce způsobil, že sem roku 1038 byly z Hnězdna přesunuty státní úřady a Krakov se stal hlavním městem říše.
Tím zůstal až do roku 1609, kdy Zikmund III. Vasa hlavním městem už jagelonského království ustanovil Varšavu.
Rada: Jen málokdo z turistů tuší, jaké skvosty skrývá Muzeum knížat Czartoryských. Mezi mnoha unikáty se tu nachází i originál da Vinciho obrazu Dáma s hranostajem.