PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Královský palác - Nizozemsko, Amsterdam

Základní informace

Královský palác na náměstí Dam vznikl jako radnice navržená v r. 1648. Panovník jej dodnes navštěvuje při oficiálních příležitostech. Klasicistní průčelí a pěkné plastiky měly oslavovat město a městskou radu.

Nizozemsko Amsterdam, Royal Palace

Práce na rozměrné pískovcové budově byly zahájeny v r. 1648, po skončení osmdesátileté války. Stavba byla postavena podle plánů Jacoba van Campena. Neoklasicistně laděný návrh odráží atmosféru sebevědomí, jež v Amsterdamu zavládla po vítězství Nizozemců nad Španěly. V r. 1808 se holandský král Louis Napoleon (bratr francouzského císaře Napoleona) rozhodl, že radnice bude jeho rezidencí. Všechny úřady byly z budovy vystěhovány a zůstala zde jen banka. Interiér paláce byl vybaven v empírovém stylu a v prvním patře byl na průčelí vybudován balkón. Na palác byla radnice přestavěna po porážce Napoleona v r. 1813 na příkaz nizozemského krále Viléma I. Nizozemského, který zde často pobýval.

Hlavní průčelí zdobí obrovský vlys s mořskými příšerami. Interiér paláce je zdobený malbami Rembrandtových žáků. V paláci se nachází i honosný měšťanský sál a zařízení v empírovém stylu, které zde zanechal Napoleon při obsazení Nizozemí. Město předalo palác královské rodině v r. 1935.

Hlavní královská rezidence nizozemského panovníka se nachází ve městě Den Haag a nizozemský panovník se v amsterdamském královském paláci zdržuje jen při recepcích. Královský palác hraje důležitou roli při královských svatbách a abdikacích panovníků. Královský palác je přístupný pro veřejnost (v případě nepřítomnosti panovníka).

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
http://www.paleisamsterdam.nl/…lace/history

Oficiální webová stránka: https://www.paleisamsterdam.nl/en

Mohlo by vás také zajímat

Buckingham Palace

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY