Krems - Rakousko
Základní informace
Krems an der Donau, česky Kremže, je malebné historické městečko s asi 25 000 obyvateli, ležící necelých 30 kilometrů severně od Sankt Pölten ve vinařské oblasti údolí Wachau.
Nejstarší zmínka o osadě na soutoku řeky Kremže s Dunajem pochází z roku 995. Již o století později tu stál vévodský dvorec rodu Babenberků, který chránil místní kupce. Okolo totiž procházela obchodní stezka se solí ze Salzburgu, díky níž město rozkvétalo. Postupně nabylo takového významu, že se tu v letech 1130 až 1190 razily nejstarší rakouské mince, zvané Kremser Pfennig, a roku 1150 Kremži zanesl andaluský geograf Al-Idrísí do mapy jako město většího významu než Vídeň.
Později město prosperovalo i z obchodu se železem, zatímco vedlejší Stein bohatl prodejem vína a soli. Obě města se však rozšiřovala natolik, že došlo k jejich propojení. Nakrátko se sice oddělila v průběhu 19. století, ale od roku 1938 tvoří opět jeden celek. V 16. století bylo město centrem reformace, kterou následovala tvrdá rekatolizace. I proto sem v 17. století přišli jezuité, kteří zde založili proslulé gymnázium.
Centrum města si zachovalo svůj starobylý ráz a je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Procházku po malebných dlážděných uličkách lze snadno zkombinovat s posezením v některém z mnoha vinných šenků. Páteř Kremže tvoří pěší zóna ulice Landstrasse, sestávající ze dvou částí: Obere a Untere, obklopená obchůdky, kavárnami, ale i množstvím historických domů. Nedaleko pak stojí radnice s renesančním arkýřem a farní kostel svatého Víta s mohutnou věží. Za pozornost stojí i pozdně gotický piaristický kostel s klášterem a dominikánský kostel, v němž dnes sídlí Muzeum vinařství. Brána Steiner Tor z roku 1480 spojuje centrum města s původně samostatným městem Stein, kde se nachází další cenné církevní památky.
Z Kremže pochází i slavná hořčice. Dnes tu však její továrnu nenajdete, neboť se přesunula do Vídně.