PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

L´Espace Léopold - Belgie, Brusel

Základní informace

L´Espace Léopold je komplex postmoderních budov jihovýchodně od centra Bruselu, v nichž má jedno ze svých oficiálních sídel evropský parlament.

Evropský parlament je zákonodárný orgán Evropské unie, jehož sídlo je rozmístěné ve třech zemích. Administrativní centrum sídlí v Lucemburku, stálé sídlo má ve Štrasburku a schůze výborů se konají v Bruselu v ulici Rue Wiertz.

V hlavním městě Belgie sídlí tato jediná instituce Evropské unie, jejíž členy volí sami občané, v rozsáhlém komplexu ze skla a oceli L´Espace Léopold. Jeho stavba začala v roce 1989 a dnes zahrnuje několik významných budov.

Nejstarší a nejznámější je stavba pojmenovaná po Paulu-Henrim Spaakovi, dlouhodobém premiérovi Belgie, prvním předsedovi Valného shromáždění OSN a prvním předsedovi Evropského parlamentu. Uvnitř se nachází kancelář prezidenta a jednací sál. Dokončena byla roku 1993 a patří k ní tzv. „protokolární vchod“, jímž vchází významné osobnosti, jako jsou prezidenti či předsedové vlád. Nejen díky svému neobvyklému vzhledu bývá přezdívána Caprice des Dieux, tedy Božské rozmary, odkazující na tvar oblíbeného sýru.

Největší stavbou tu je Altiero Spinelli, která je s Paul-Henri-Spaak spojena pěším mostem Konrada Adenauera. K dalším významným objektům tu patří budovy pojmenované po Willy Brandtovi či Józsefu Antallovi.

Návštěvníky uvítá informační centrum, zvané Station Europe, kde je možné se díky výstavám dozvědět vše o historii Evropského parlamentu, ale i o způsobu jeho fungování.

Náměstí za ním Esplanade Solidarność 1980 odkazuje svým názvem na organizaci založenou polskými dělníky. Propojuje jednotlivé parlamentární budovy s Place du Luxembourg, nádražím Brussels-Luxembourg a parkem Leopold. Každý rok se tu koná více než čtyřicet veřejných akcí, pořádaných Evropským parlamentem i jinými organizacemi.

Rada: Chcete-li nahlédnout do prostor, v nichž zasedá Evropský parlament, můžete využít nabídky prohlídek, které se konají každý všední den.

Oficiální webová stránka: https://www.europarl.europa.eu

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY