PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

L´Espace van Gogh - Francie, Arles

Základní informace

L´Espace Van Gogh je kulturní centrum věnované životu a dílu tohoto holandského mistra, které se nachází v Arles ve francouzském regionu PACA.

Vincent van Gogh přišel do Arles 20. února 1888. Po dvou letech strávených v Paříži mu přestal vyhovovat věčný shon a ruch tohoto města a vydal se na jih, kde chtěl najít vytoužený klid a slunce.

Zpočátku se ubytoval v pokojích restaurace Carrel, později se přestěhoval do Café de la Gare a v září 1888 si pronajal pokoje ve Žlutém domě, kde už měl od května svůj ateliér. O měsíc později se u něj ubytoval Paul Gauguin.

Van Goghovo mentální zdraví se rapidně zhoršovalo a celá situace vygradovala koncem prosince, kdy si uřízl ucho. Poté byl hospitalizován v městské nemocnici s diagnózou akutní mánie a delirium, přičemž mladý lékař Félix Rey měl podezření na druh epilepsie.

Po krátkém propuštění se v lednu 1889 umělec opět dostal do nemocnice a v březnu na základě petice sousedů uzavřela policie jeho dům a po krátkém období, kdy bydlel v pokojích doktora Reye, se v květnu přestěhoval do sanatoria v Saint-Rémy-de-Provence.

Právě v nemocnici v Arles, kde byl van Gogh hospitalizován, vznikl L´espace Van Gogh. Budova byla postavena v 16. století jako hlavní městská nemocnice a roku 1835 k ní byla kvůli několika epidemiím cholery přistavena tři nová křídla. K další významné rekonstrukci tak, aby nemocnice vyhovovala nejmodernějším standardům, došlo na počátku 20. století.

V roce 1970 pak začal rozsáhlý program obnovy budovy, během níž tu bylo objeveno množství archeologických nálezů, které zodpověděly mnohé otázky v dějinách města. Rekonstrukce trvala až do roku 1986 a poté v prostorách bývalé nemocnice bylo otevřeno kulturní a univerzitní centrum L´espace Van Gogh, v němž se nalézá městská knihovna a v prvním a druhém poschodí i galerie.

Městskou nemocnici lze vidět na dvou van Goghových obrazech. Na základě jednoho z nich Le Jardin de l´Hopital D´Arles byla zrekonstruovaná podoba nádvoří L´Espace Van Gogh. Umělec namaloval také portrét doktora Rey, tomu se však nelíbil a rychle se jej zbavil.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY