PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

L´Espace van Gogh - Francie, Arles

Základní informace

L´Espace Van Gogh je kulturní centrum věnované životu a dílu tohoto holandského mistra, které se nachází v Arles ve francouzském regionu PACA.

Vincent van Gogh přišel do Arles 20. února 1888. Po dvou letech strávených v Paříži mu přestal vyhovovat věčný shon a ruch tohoto města a vydal se na jih, kde chtěl najít vytoužený klid a slunce.

Zpočátku se ubytoval v pokojích restaurace Carrel, později se přestěhoval do Café de la Gare a v září 1888 si pronajal pokoje ve Žlutém domě, kde už měl od května svůj ateliér. O měsíc později se u něj ubytoval Paul Gauguin.

Van Goghovo mentální zdraví se rapidně zhoršovalo a celá situace vygradovala koncem prosince, kdy si uřízl ucho. Poté byl hospitalizován v městské nemocnici s diagnózou akutní mánie a delirium, přičemž mladý lékař Félix Rey měl podezření na druh epilepsie.

Po krátkém propuštění se v lednu 1889 umělec opět dostal do nemocnice a v březnu na základě petice sousedů uzavřela policie jeho dům a po krátkém období, kdy bydlel v pokojích doktora Reye, se v květnu přestěhoval do sanatoria v Saint-Rémy-de-Provence.

Právě v nemocnici v Arles, kde byl van Gogh hospitalizován, vznikl L´espace Van Gogh. Budova byla postavena v 16. století jako hlavní městská nemocnice a roku 1835 k ní byla kvůli několika epidemiím cholery přistavena tři nová křídla. K další významné rekonstrukci tak, aby nemocnice vyhovovala nejmodernějším standardům, došlo na počátku 20. století.

V roce 1970 pak začal rozsáhlý program obnovy budovy, během níž tu bylo objeveno množství archeologických nálezů, které zodpověděly mnohé otázky v dějinách města. Rekonstrukce trvala až do roku 1986 a poté v prostorách bývalé nemocnice bylo otevřeno kulturní a univerzitní centrum L´espace Van Gogh, v němž se nalézá městská knihovna a v prvním a druhém poschodí i galerie.

Městskou nemocnici lze vidět na dvou van Goghových obrazech. Na základě jednoho z nich Le Jardin de l´Hopital D´Arles byla zrekonstruovaná podoba nádvoří L´Espace Van Gogh. Umělec namaloval také portrét doktora Rey, tomu se však nelíbil a rychle se jej zbavil.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY