Lambeth Palace - Anglie, Londýn
Základní informace
Palác Lambeth Palace leží na jižním břehu řeky Temže. Je londýnskou rezidencí arcibiskupů z Canterbury již od 13. století. V paláci se konají církevní akce a v létě se využívají jeho zahrady pro organizování charitativních akcí podporovaných arcibiskupem. Pravidelně se zde pro veřejnost konají prohlídky s průvodcem. Veřejnosti přístupná je i kaple Chapel, která se denně používá při uctívání a modlitbách.
Historie Lambeth Palace
Původně se palác Lambeth Palace nazýval Manor of Lambeth nebo Lambeth House. Prvním arcibiskupem, který v paláci žil, byl ve 13. století Stephen Langton. Nejstarší částí paláce jsou kaple Langton´s Chapel a Crypt Chapel ze 13. století. Ostatní budovy paláce byly přistavěny v průběhu staletí. V roce 1490 byla dostavěna impozantní věž Morton´s Tower, která se stále používá jako hlavní vchod do paláce. V hale Great Hall je dnes umístěna knihovna Lambeth Palace Library. V průběhu let byla několikrát přestavěna (naposledy po bombových útocích ve druhé světové válce).
Poté, co byl v roce 1828 jmenován arcibiskup Howley, pozval si do paláce architekta Edwarda Bloreho, který navrhl jeho rekonstrukci. V roce 1833 byla dokončena stavba obytného křídla Blore Building, které dnes tvoří velkou část paláce.
Arcibiskup Fisher se zasloužil o rozsáhlé restaurátorské práce v paláci. Kaple Chapel a věž Lollards Tower byly zničeny přímým zásahem při bombardování 10. 5. 1941. Nový strop v kapli byl přemalován až v roce 1980. Další restaurátorské práce byly dokončeny až ve 20. století.
Nejnovějším přírůstkem v paláci je Atrium. Prostor se skleněnou střechou navrhli a postavili Richard Griffith a Richard Scott. Spojuje hlavní budovu paláce a kapli Crypt Chapel. Atrium v roce 2000 slavnostně otevřel princ z Walesu. Dnes se využívá jako místo pro zábavu, konání recepcí a dalších společenských akcí.
Části paláce Lambeth Palace
V paláci se nachází historická knihovna Lambeth Palace Library, knihovna arcibiskupů z Canterbury a úložiště historických dokumentů anglikánské církve Church of England. Sbírky jsou volně přístupné k bádání. Archivní materiál byl zpřístupněn i on-line. Knihovna je zaměřena na historii církve. Její sbírka obsahuje na 4600 rukopisů a obrovské množství archivů, které se datují až do 9. století. Jsou zde na 200 tisíc tištěných knih (z nichž 30 tisíc je vytištěno před rokem 1700). V roce 1996 se obsah knihovny rozšířil o dalších 35 tisíc tištěných knih vydaných před rokem 1850 a rukopisů z knihovny Sion College Library.
Věž Morton´s Tower je postavena v tudorovském stylu z červených cihel. Postavit ji nechal v roce 1490 kardinál John Morton, který zde krátce žil a používal jednu z místností jako audienční síň. Až do roku 1842 byla z věže Morton´s Tower nabízena almužna (tzv. Lambeth Dole – darování chleba, polévky, peněz bylo poprvé zaznamenáno ve 13. století za arcibiskupa Winchelsea). Přízemí jedné z věží sloužilo v 16. století jako vězení. Dnes se zde nachází prostory pro pracovníky knihovny, je zde umístěno i restaurátorské centrum a úložný prostor pro 230 tisíc knih, textů a rukopisů.
Kaple Chapel v paláci Lambeth Palace byla od 13. století soukromou kaplí arcibiskupů z Canterbury. Její vzhled byl několikrát v průběhu staletí změněn. Arcibiskup Laud nechal do kaple nainstalovat černo-bílou mramorovou podlahu. Edward Blore v roce 1846 zase klenutý strop. Během druhé světové války byla kaple těžce poškozena. Její obnova začala v roce 1955. Dnešní strop, umělecké dílo s názvem „Od tmy ke světlu“, namaloval Leonard Henry Rosoman v roce 1988. Jedinou osobou, která je zde pohřbena, je arcibiskup Parket.** Kaple je dodnes pravidelně používá jako místo modlitby a bohoslužby**.
Na západ od kaple se nachází věž Lollard´s Tower. Dodnes je zde k vidění sedm železných kruhů a grafiti, které zde zanechali vězni. Věž byla formálně nazývána Chichele's Tower a pokoj v prvním patře sloužil v letech 1414–1443 jako audienční síň arcibiskupa Chichele. Na věži je zvon z roku 1687 a prázdný výklenek. V něm kdysi stála socha sv. Tomáše z Canterbury (na příkaz Jindřicha VIII. však byla odstraněna). Během druhé světové války byla věž poničena.
Nejstarší zachovalou částí paláce je kaple Crypt Chapel. Její dokončení se datuje do roku 1220 a původně byla volně stojící budovou. Původně nebyla navržena jako kaple, ale jako prostor pro skladování piva a vína. Poprvé byla dočasně jako kaple použita během druhé světové války, kdy byla hlavní kaple zničena. Arcibiskup William Temple používal kryptu jako úkryt před nálety. Trvalou kaplí se Crypt Chapel stala až v roce 1987 za arcibiskupa Runcie. Dnes je místem konání bohoslužeb.
Místnost Guard Room se datuje do 14. století. Během 14. až 16. století to byla nejdůležitější místnost v paláci. Zpočátku to byla audienční místnost a docházelo zde k ceremoniálům. Název pochází z doby, kdy na úřad arcibiskupa dohlížela armáda. V roce 1490 byl do Lambeth poslán 12tiletý Thomas More, aby se zde vzdělával. Sloužil jako páže v domácnosti kardinála Mortona. Do Lambethu se vrátil 12. 4. 1534 jako Sir Thomas More a říká se, že byl v místnosti Guard Room, když ho Thomas Cromwell povolal, aby přijal Jindřicha VIII. jako nejvyšší hlavu anglikánské církve. Thomas More však odmítl popřít autoritu papeže, a proto byl odveden do londýnského Toweru, kde byl v roce 1535 popraven. Nachází se zde sbírka obrazů, které se datují do 17. a 18. století. Neobvyklým exponátem je krunýř želvy, která kdysi patřila arcibiskupovi Williamovi Laudovi. Ten si ji sem přinesl v roce 1633 jako domácího mazlíčka. Želva však Lauda přežila o více než 100 let a byla nešťastně zabita ve svých 120 letech. V roce 1753 ji z jejího zimního spánku vykopal nešikovný zahradník a želva zmrzla. První konference v paláci se v roce 1867 konala právě v této místnosti. Tehdy pozval arcibiskup Karl Longley na 75 biskupů. Dnes se místnost používá pro setkání, rauty a večeře.
Pokoj Pink Drawing Room se dnes používá ke každodenním jednáním a občas jako jídelna pro hosty. Pokoj zdobí nigerijské loutky, které obdržel arcibiskup Robert Runcie v roce 1982 během své návštěvy v Nigérii. Jídelna The State Dining Room se používá jak pro oficiální, tak pro soukromé účely.
K paláci patří i zahrada a to již od 12. století. Krátce po uvedení do funkce v roce 1783, zahájil arcibiskup John Moore její rekonstrukci. V roce 1901 arcibiskup Frederick Temple pronajal 9 akrů z východní strany zahrady lidem z Lambethu, aby vybudovali park Arcibishop´s Park. Park udržuje společnost Lambeth Council. Dnes se palác rozkládá na 13 akrech, z nichž 10 akrů zabírá zahrada. Používá ji nejen arcibiskup a jeho rodina, ale také různé charitativní organizace.
Dnes je palác Lambeth Palace londýnským sídlem arcibiskupa z Canterbury a jeho rodiny. Místem pro akademická studia zůstává také knihovna Lambeth Palace Library. Mnoho krásných pokojů si zachovalo svoji původní funkci – jako prostory pro pohostinnost. Palác a zahrada vlastní společnost Church Commissioners for England. Prohlídky paláce Lambeth Palace s průvodcem trvají cca 90 minut a zahrnují prohlídku všech státních pokojů arcibiskupa z Canterbury, kaple, atria a krypty. Prohlídka je zpoplatněná. Aktuální termíny prohlídek naleznete na internetových stránkách památky.
Nejbližší stanice metra Westminster, Waterloo, Vauxhall.
Zdroje:
http://www.archbishopofcanterbury.org/…-palace.html
http://en.wikipedia.org/…mbeth_Palace