Landskrona Slott - Švédsko, Landskrona
Základní informace
Landskrona Slott je rozsáhlá obranná pevnost s vodními příkopy, ležící v nejjižnější švédské provincii Skánie.
V polovině 16. století rozhodl dánský král Kristian III., že je nutné postavit mocnou citadelu, která by chránila přístav, jenž kontroloval Øresundskou úžinu. Roku 1559 tak po deseti letech stavby vznikla pevnost o vnitřní šířce sedmdesát metrů se dvěma obrannými příkopy a křížovými palebnými baštami pro dělostřelectvo.
Rozrůstala se i poté, kdy toto území připadlo Švédům. Dánský panovník však chtěl získat svou zemi zpět, a tak roku 1658 zahájil invazi do Scanie. V roce 1676 se jeho vojska dostala do Landskorny, kde dobyla pevnost bránící šestnáct set mužů. Pomohla jim k tomu obrovská přesila, neboť za Dány bojovalo osm tisíc vojáků, ale i fakt, že vysušili vnější příkop. Brzy poté byl také na příkaz krále Karla XI. popraven velitel pevnosti plukovník Hieronymus Lindeberg, který byl obviněn, že Dánům otevřel bránu. Pověst vypráví, že to učinil na příkaz své ženy, která již nemohla déle snášet hluk děl. Jiná verze tvrdí, že jeho manželka byla těhotná s dvojčaty a plukovník pevnost vydal, aby zachránil život její i svých dětí.
Po několika dalších dobytích připadl Landskorna Slott roku 1720 smlouvou ve Fontainebleau definitivně Švédům a o necelých třicet let později byla citadela přestavěna do stavu, jak ji můžeme vidět dnes. Má půdorys čtyřcípé hvězdy a obklopují ji vodní příkopy. Na valech si návštěvníci mohou prohlédnout kanony a ve věži našla své místo výstava dobových rytin.
V roce 1869 zde byla zrušena posádka a z pevnosti se stalo vězení pro trestance odsouzené na doživotí. Ve 20. století tu pak byly internované ženy odsouzené především za prostituci. Během druhé světové války se sem vrátila armáda a poté pevnost sloužila jako utečenecký tábor.
Dnes je možné v létě navštívit s průvodcem interiéry a část prostoru je využívána pro konání konferencí, večírků, ale i svateb.