PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Lanercost Priory - Anglie

Základní informace

Lanercost Priory je bývalé augustiniánské opatství z 12. století v severní Anglie ležící v blízkosti Hadrianova valu. Opatství patří nejzachovalejším klášterům v severní Anglii a zdejší farní kostel zůstal v užívání až do současnosti.

Anglie North Cumbria, Lanercost Priory

Dějiny jednoho z nejlépe zachovaných převorství v hrabství Cumbria a zároveň v celé severní Anglii se začaly psát ve druhé polovině 12. století. Tehdy tu totiž Robert de Vaux založil dům pro kanovníky. Převorství se rychle rozrůstalo a jako stavební materiál byl použit kámen z Hadrianova valu. Tak je možné si zde dodnes na stěnách prohlédnout římské nápisy.

Dokončeno bylo vše až v roce 1220. Kanovníci sem přišli z převorství v Norfolku a zůstali tu tři sta sedmdesát let. Jejich život nebyl rozhodně poklidný, neboť toto místo muselo kvůli své poloze čelit během anglicko-skotských válek častým útokům. Napadl jej např. i Robert Bruce a pět měsíců se tu zotavoval nemocný král Eduard I. Sláva převorství skončila roku 1536, kdy Jindřich VIII. zrušil všechny kláštery.

Budovy i s okolními pozemky tehdy připadly rodině Dacre, která je částečně přeměnila na šlechtickou rezidenci. Starší věž převorství přebudoval Thomas Dacre na čtyřposchoďovou obranou věž, v jejímž prvním patře se nacházela přepychová hala s nádherným zdobeným krbem. Dodnes tu mohou návštěvníci obdivovat i zbytky nástěnných maleb ze 16. století. Zbytek převorství však rod nevyužíval a stavby začaly chátrat. To se změnilo roku 1720, kdy bylo rozhodnuto o opravě svatostánku a jeho využívání jako farního kostela. Bylo to možné i díky faktu, že se v plné výši zachovala celá východní část objektu. Kostelní loď tak může dodnes sloužit farnímu společenství.

V prostorách bývalého převorství jsou pohřbeni všichni jeho patroni od roku 1339, kdy tu místo svého posledního odpočinku našel Ralpf Dacre, až do 20. století. Mezi mnoha památníky vyniká náhrobek sira Humphreye Dacrea z roku 1510 a přehlédnout nelze ani terakotový náhrobek se sochou dítěte od sochaře Josepha Edgara Boehma pro Elisabeth Dacre Howard, která zemřela ve věku čtyř měsíců.

Rada: Při návštěvě Lanercost Priory by vaší pozornosti neměla ujít výstava v podkroví, kde najdete římské oltáře a náhrobky, které byla v okolí nalezeny za posledních dvě stě let.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY