PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Lanyon Quoit - Anglie, Cornwall

Základní informace

Lanyon Quoit je prehistorický kamenný útvar, který se nachází v hrabství Cornwall v jihozápadní Anglii.

Lanyon Quoit, Cornwall, Anglie Lanyon Quoit, Cornwall, Anglie

Lanyon Quoit stojí jen asi padesát metrů od silnice spojující vesničky Madron a Morvah. Je tak asi nejpřístupnějším, a tím pádem i nejznámějším z místních quoit, které jsou rozesety po celém hrabství. Tento výraz označuje dolmen, neboli kamenný stůl, kde stojící kameny podpírají jeden obrovský horizontálně položený. Tyto struktury bývaly patrně součástí komorových hrobek.

Nejstarší záznamy o Lanyon Quoit pocházejí z roku 1769, kdy cornwallský přírodovědec, geolog a sběratel starožitností William Borlase detailně celou strukturu popsal a pořídil i její nákresy z různých stran. Díky tomu se ví, že vrchní kámen ležel ve výšce 2,1 metr a při rozměrech 2,7×5,3 metry vážil 13,5 tun. Podpíraly jej čtyři stojící kameny. Dle písemných dokladů pod ním mohl projet i jezdec na koni. 19. října 1815 byl však tento dolmen při bouřce zasažen bleskem. V důsledku toho se rozlomil vrchní plochý kámen a konstrukce se sesunula. Místní však uspořádali sbírku a po devíti letech vybrali dost prostředků na jeho obnovu. Bohužel však změnili jeho orientaci a jako podpěry použili jen tři z původních kamenů, protože čtvrtý byl v dezolátním stavu. Také je zkrátili, takže celková výška dolmenu dosahuje dnes jen 1,5 metru. Jeho vršek tvoří původní kámen, po oné osudné bouřce však kratší a vážící okolo dvanácti tun.

Archeologické výzkumy potvrdily, že se jedná o neolitický komorový hrob, vytvořený v době kolem 2500 př. n. l. Dolmen býval součástí dříve uzavřené místnosti, která byla překryta kameny a hlínou. Působením počasí i lidských zásahů pak z této komory zbyl jen špatně rozeznatelný ovál, ležící nedaleko dolmenu, o délce 26 metrů a šířce 12 metrů, který je dnes porostlý travou a kapradím.

Dolmen po mnohá staletí měnil vlastníka, až se v roce 1952 dostal do rukou National Trust, který jej spravuje dodnes.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY