PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Leeds Castle - Anglie

Základní informace

Leeds Castle je středověký vodní hrad, který se nachází v hrabství Kent v jihovýchodní Anglii. Hrad byl v průběhu let normanskou pevností, soukromým majetkem šesti anglických středověkých královen, palácem, který využíval Jindřich VIII. a jeho první manželka Kateřina Aragonská, georgiánský sídlem a útočištěm vlivných a slavných lidí na počátku 20. století. Ve 21. století patří mezi nejnavštěvovanější historické objekty v Británii.

Leeds Castle, Anglie Leeds Castle, Anglie Leeds Castle, Anglie Leeds Castle, Anglie

Historie Leeds Castle

Hrad stojí na místě původní saské pevnosti z 9. století. Byl postaven v roce 1119 na ostrově uprostřed jezera Moat nedaleko vesničky Leeds. Kamenný hrad postavil normanský baron za vlády Jindřicha I., syna Viléma Dobyvatele. Král Eduard I. a Eleonora Kastilská ho v roce 1278 využívali jako své sídlo. Tehdy byl také dostavěn trojdílný barbakán, padací most a mříž. Král Eduard II. poté, co jeho držitelé odmítli vpustit jeho manželku Izabelu dovnitř, hrad obléhal a 31. 10. 1321 ho se svými vojáky dobyl. V roce 1381 zde zimu strávila i Anna Lucemburská. V roce 1395 král Richard II. přijal na hradě francouzského kronikáře Jeana Froissarta, který poté hrad popsal ve svém díle Kroniky stoleté války. V roce 1512 nechal Jindřich VIII. hrad přebudovat pro svoji manželku Kateřinu Aragonskou. Ještě dnes zde visí obraz, který připomíná setkání Františka I. Francouzského a Jindřicha VIII. Později zde byla vězněna i Jindřichova dcera Alžběta. Během občanské války sloužil hrad jako věznice a sklad zbraní. V 19. století byl hrad zrekonstruován a přestavěn do dnešní podoby. V roce 1926 hrad získala do svého soukromého vlastnictví bohatá anglo-americká dědička Hon. Olive, Lady Baillie, jejíž vliv je v pokojích vidět dodnes.

Zahrady Leeds Castlu

V areálu se nachází rozlehlý park a několik zahrad. Zahrada The Wood Garden vede podél řeky Len a pyšní se narcisy, sasankami a rododendrony. Zahrada Culpeper Garden je pojmenovaná po rodu, který vlastnil hrad Leeds v 17. století. Během vlastnictví Lady Baillie se zahrada využívala pro pěstování řezaných květin, ale v roce 1980 ji architekt Russell Page přebudoval na velkou letní zahradu s živými ploty, růžemi, máky a exotickými květinami. Středomořské terasy The Lady Baillie Mediterranean Garden Terrace vytvořil zahradní architekt Christopher Carter na původním místě voliéry. Terasa je oblíbením místem návštěvníků hradu, kteří se odsud kochají nádherným výhledem na vodní nádrž Great Water.

Další atrakce na hradě Leeds Castle

Kromě samotného vodního hradu se ve zdejším rozlehlém areálu můžete pokochat zahradami s krásnými květinami, uspořádat si ve zdejším parku piknik nebo se jen tak opalovat, ztratit se v přírodním bludišti, navštívit výstavy, zúčastnit se golfového kurzu nebo podniknout plavbu po vodním příkopě. Zkrátka nepřijdou ani děti, které se mohou vyřádit na dětských hřištích. V blízkosti hřišť je bludiště z trávy určené pro malé děti, které je dovede k malému dřevěnému zámku. Pro dospělé a větší děti je zde velké přírodní bludiště z 2400 stromů tisu. Uprostřed něho se ukrývá jeskyně, ze které vede přímá cesta ven. V areálu se konají i ukázky dravých ptáků. Hrad poskytuje zázemí i pro konání svateb, banketů nebo vánočních večírků.

Zdroje:
http://www.leeds-castle.com/home
http://cs.wikipedia.org/…Leeds_Castle
http://www.radynacestu.cz/…eeds-castle/

Oficiální webová stránka: https://www.leeds-castle.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY