PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Leeuwarden - Nizozemsko

Základní informace

Leeuwarden je hlavní město provincie Frísko, které vzniklo na třech kopcích, tzv. terpen nebo warften. V historickém centru města protkaném grachty se nachází množství památkově chráněných domů. Město je známé jako místo startu a cíle závodu Elfstedentocht – 200 km dlouhého bruslařského závodu jedenácti frískými městy.

Leeuwarden byl rezidencí fríské linie nasavských hrabat (1584–1747). V jeho centru, mezi kanály, je několik starých kostelů i zajímavá památka – nakloněná věž kostela. Věž De Oldehove se začala stavět r. 1529 poté, co se obyvatelé města rozhodli, že postaví věž vyšší než je Martinitoren v Groningenu. Během stavby se však věž ve výšce 10 m začala naklánět a v r. 1532 byla stavba pozastavena. Na konci 16. století byl přilehlý kostel zbourán, ale věž zůstala stát. K naklánění věže došlo, protože podloží, na kterém je věž postavena, nemá stejné složení. Věž se naklání o 1,99 m a je dnes již zabezpečena, aby k dalšímu náklonu nedošlo. Na vrchol věže lze vystoupat po 183 schodech (první polovinu lze absolvovat výtahem). De Oldehove se stala symbolem města, na který jsou jeho obyvatelé pyšní.

Fries Museum neboli Fríské muzeum, jež zabírá šlechtický dům z 18. století, uchovává početnou sbírku předmětů objevených v terpech, ale i kolekce oděvů, uměleckých předmětů a užitého umění. Nachází se zde i oddělení věnované Matě Hari. Tato pověstná špionka z doby 1. světové války prožila v Leeuwardenu své mládí.

Muzeum keramiky Princessehof opatruje unikátní sbírku keramiky světového významu, v níž nechybí asijská, evropská ani současná keramika a dlaždičky. Nachází se zde také některá díla Picassa.

Závod Elfstedentocht

Tocht der Tochten („Závod závodů“), jak je Elfstedentocht znám, je kombinací bruslařského závodu a přespolního běhu. Jedná se o závod přes jedenáct měst, který je vlastně 200 kilometrů dlouhý bruslařský maraton, při němž účastníci projíždějí městy Leeuwarden, Skeen, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker a Dokkum. Cíl je opět v Leeuwardenu.

Ti, kdo vlastní na své startovací kartě všechna razítka a ocitnou se v cíli před půlnocí, obdrží známý Elfstedenkruisje (Elfstedenský kříž), který má tvar maltézského kříže. Uprostřed se vyjímá emailový erb Fríska a nápis „De Friesche Elf Steden“ („Jedenáct fríských měst“). Závod je velkou událostí pro média a v televizi jej sledují miliony diváků. Přestože se ve 20. století konal jen 15 x, jakmile rtuť teploměru klesne byť jen těsně pod bod mrazu, závodem začíná žít celá země. Pokud nastane trvalý mráz, kontroloři každý den měří tloušťku ledu, která musí být minimálně 15 cm, aby se závod mohl uspořádat. Když kontroloři vyřknou kouzelná slova „it sil heve“ (bude se konat), Frísko zaplaví vzrušené davy lidí a závod je do 48 hodin odstartován.

Město Leeuwarden bylo zvoleno jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2018.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
http://www.aguidetoleeuwarden.nl/…s-buildings/

Oficiální webová stránka: https://www.leeuwarden.nl/nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY