Leiden - Nizozemsko
Základní informace
Leiden je univerzitní město a kulturní centrum ležící asi 35 km jihozápadně od Amsterdamu, jehož původ sahá do doby Římanů. Nachází se zde mnoho malebných hofjes (domů uspořádaných kolem dvorů), které patří k nejstarším v Nizozemsku.
Město se rozrostlo díky výhodné poloze na přítoku Rýna a dodnes zosobňuje významnou obchodní křižovatku. Řada muzeí dokumentuje bouřlivou minulost města včetně „zlatého století“ (17. století), kdy byl Leiden střediskem světového obchodu. Leiden kdysi byl druhým nejdůležitějším centrem nizozemského textilního průmyslu. Městem protéká řeka Oude Rijn (Starý Rýn), která napájí místní grachty. Grachty spolu se starobylými místy a ulicemi vytvářejí velmi malebnou scenérii. V Leidenu se zachovaly početné stavební a umělecké památky z minulosti, protože si později zchudlé obyvatelstvo nemohlo dovolit žádné novostavby. V Leidenu se rovněž narodili malíři Rembrandt van Rijn a Jan Steen. Pamětní deska na zdi Rembrandtova domu ve Weddesteeg připomíná, že se tu umělec narodil v červnu r. 1606.
Angličtí puritáni, v rodné zemi pronásledování, se tu mohli usadit v 17. století před epickou plavbou do Nového světa. Anglický kněz John Robinson založil v r. 1609 v Leidenu kostel a vnukl svým stoupencům vizi Nového světa. V r. 1620 vypluli otcové poutníci z Delfshavenu na lodi Speedwell, která se však ukázala pro plavbu nevhodná. Po zastávce v anglickém Plymouth se vydali dál na Mayfloweru. Nemocný Robinson však nemohl v cestě pokračovat a zemřel v Leidenu v r. 1625.
Leidenská univerzita
Leiden se proslavil nejstarší a nejprestižnější univerzitou v Nizozemsku. Založena byla v r. 1575, rok poté, co námořní gézové (pirátská flotila složená z nižších nizozemských a vlámských šlechticů) osvobodili město po ročním obléhání Španěly. Jako odměnu za vytrvalost nabídl Vilém Oranžský obyvatelům Leidenu buď možnost zřídit univerzitu, nebo ustavit daňovou svobodu. Obyvatelé se rozhodli moudře a město si záhy získalo pověst centra vzdělávání a náboženské tolerance. Leidenská univerzita stojí na údajně nejkrásnějším grachtu v Nizozemí, na Rapenburgu. Za hlavní budovou se nachází botanická zahrada Hortus Botanicus založená r. 1590 jako součást univerzity, ve které v r. 1593 Carolus Clusius zasadil první cibulku tulipánu, čímž položil základní kámen vzkvétajícímu obchodu s tulipány. V zahradě stojí novodobá rekonstrukce jeho původní obezděné zahrady zvané Clusiustuin (Clusiova zahrada). K vidění jsou také tropické skleníky, vonící růžová zahrada a japonská pamětní zahrada. Botanická zahrada je oblíbenou oázou klidu v centru města.
Co stojí za vidění
Pěkný pohled na město se nachází na kopci De Burcht. De Burcht je pevnost z 12. století s nedotčenou okružní zdí a cimbuřími opatřenými střílnami. Na úpatí 12 metrů vysokého umělého pahorku spočívá kovaná železná brána zkrášlená erby. Z ochozu se prostírá ohromující podívaná na historické centrum Leidenu. Na tomto kopci dříve nacházelo obyvatelstvo útočiště před vodou.
Působivý gotický kostel Pieterskerk s křížovým půdorysem pochází převážně z 15. století. Tyčí se uprostřed stinného náměstí, které vypadá jako z jiné doby. V strohém interiéru se nachází jediné dochované varhany ze 17. století v Nizozemsku. Dlažbu střední lodi pokrývají sešlapané desky označující hroby intelektuálů 17. století, např. vůdce puritánů Johna Robinsona nebo malíře Jana Steena. K vidění je i náhrobní kámen označující nejstarší neporušený hrob v Nizozemsku, v němž odpočívá kupec 15. století Floris Buschuyse se svou chotí.
Městské muzeum Stedelijk Museum de Lakenhall sídlí od r. 1868 v nizozemské klasicistní budově z poloviny 17. století. K vidění jsou zde díla leidenských umělců, od Rembrandta po Thea van Doesburga. Zlatým hřebem je renesanční triptych Poslední soud od Lucase van Leydena. Muzeum také pečuje o stříbro, sklo, cín a obkládačky a seznamuje návštěvníky s dějinami Leidenu. Pozornost poutá mohutný bronzový kotel, který tu zanechali Španělé, když v r. 1574 Vilém Oranžský prolomil jejich blokádu. V kotli se vařil kořeněný guláš pro hladovějící lid. Dnes se připravuje vždy 3. října na oslavu vítězství nad Španěly.
Národopisné muzeum Rijksmuseum voor Volkenkunde, které bylo založeno r. 1837, opatruje kolekci mnoha mimoevropských kultur z celého světa, od Arktidy po Oceánii. Rozsáhlá sbírka se zaměřuje na vztahy mezi různými kulturami a na jejich pojítka s Nizozemskem. Z toho důvodu značnou část prostor zabírá Indonésie.
Národní přírodovědecké muzeum Naturalis bylo otevřeno r. 1998. Prostřednictvím expozic fosilií starších milionu let, replik zvířat v životní velikosti, kamenů a minerálů skýtá skutečně fascinující pohled do vývoje Země a jejích obyvatel.
Muzeum Rijksmuseum van Oudheden se pyšní jednou ze sedmi předních sbírek egyptského umění na světě. Zastoupeny jsou i další kultury z Blízkého východu a antiky. Oddělení věnované nizozemské archeologii přibližuje návštěvníkům rozvoj Nizozemí do pravěku po středověk. Prohlédnout si lze např. mumie, textilie a boty, hudební nástroje, etruské předměty a fragmenty římských mozaik a fresek.
Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko