PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Leidseplein - Nizozemsko, Amsterdam

Základní informace

Leidseplein je jedno z nejživějších amsterdamských náměstí, které leží na jižním konci města na okraji Grachtengordel.

Náměstí vzniklo v 17. století na okraji Amsterdamu u jihozápadní městské brány Leidsepoort. Do centra města se totiž nesmělo vjíždět s koňskými povozy, a tak tu farmáři a zemědělci nechávali své koně i vozy, když přiváželi na trh zboží. Název náměstí odráží fakt, že tu končila hlavní silnice vedoucí z Leidenu.

Do roku 1862 tu býval přístav a o 30 let později byla zbořena i brána. Dnes je náměstí rušným dopravním uzlem a živým místem setkávání obyvatel Amsterdamu i turistů. Spolu s Rembrandtplein je považováno za centrum zábavy. Hospody jsou k prasknutí nabité už od brzkého odpoledne a noční život tu snad nikdy nekončí. Kavárny, restaurace a kluby doplňují pouliční umělci a každou zimu se střed náměstí přemění na kluziště, obklopené vánočním trhem. Navíc tu končí i Leidsestraat, která je spolu s Kalverstraat proslulá jako hlavní nákupní třída města. K té správné náladě přispívají i poutače a záplava neonových světel.

Centrem zábavy a kultury se náměstí stalo v 18. století, kdy tu vyrostlo první divadlo. To bylo roku 1894 nahrazeno novou divadelní budovou Stadsschouwburg v neorenesančním stylu. Během dostavby však byla kritizována natolik, že městská rada musela zastavit přísun financí na výzdobu jejího exteriéru. Až do roku 1986, kdy bylo dokončeno divadlo Muziektheater na náměstí Waterlooplein, tu sídlil národní balet i opera. Dnes se tu konají divadelní, taneční i hudební vystoupení a stalo se již tradicí, že z balkonu budovy mávají davu svých fanoušků, kdykoli něco vyhrají, hráči fotbalového klubu Ajax.

Protější stranu náměstí uzavírá další výrazná budova, zvaná Americký hotel. Své jméno převzala po předchozí stavbě, která na jejím místě stávala. Její architekt ji totiž vyzdobil sochami a nástěnnými malbami s tématy Severní Ameriky. Současnou budovu navrhl na počátku 20. století ve stylu secese Willem Kromhout, který cihlovou fasádu ozdobil hranatými věžičkami a robustními vikýřovými okénky. Dnes tu kromě luxusního hotelu sídlí proslulá kavárna.

Oficiální webová stránka: https://www.amsterdam.info/leidseplein

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY