Limburg an der Lahn - Německo
Základní informace
Limburg an der Lahn je půvabné městečko s nádherně dochovaným historickým jádrem, ležící v úrodné Limburské kotlině mezi pohořími Taunus a Westerwald v německé spolkové zemi Hesensko.
Dějiny osídlení tohoto místa sahají až do 8. století, kdy na vysoké skále nad řekou Lahn vyrostly první stavby. Nejstarší písemná zmínka z roku 910 se týká hradiště, zvaného Lintpurc, z čehož byl později odvozen současný název.
Základy města však byly položeny až v 11. století. Tehdy tu totiž Konrad Kurzbold založil klášter svatého Jiří, pod nímž se začali usazovat kupci, neboť tudy vedla významná obchodní stezka Via Publica.
Díky trhu, který tu vznikl, město prosperovalo a jeho bohatství se zvýšilo i poté, co od císaře Karla IV. dostalo celní práva. Všichni obchodníci totiž museli překročit most Alte Lahnbrücke, zbudovaný roku 1315.
Ochranu rozvíjejícího se Limburgu zajišťovaly od 12. století městské hradby. Jejich součástí byla také dodnes zachovaná kulatá kamenná věž Katzenturm, dokončená roku 1432, v níž našlo své sídlo Muzeum námořnictví.
V historickém jádru se dochovalo mnoho hrázděných budov z konce 13. století. Vznikly po rozsáhlém požáru roku 1289, který zničil velkou část vnitřního města. Z doby před ním přestál jediný dům, a to Römer 2–4–6, který je považovaný za nejstarší samostatně stojící stavbu v Německu.
Již při příjezdu do Limburgu je z dálky vidět monumentální kolegiální kostel svatého Jiří. Vznikl v letech 1206 až 1235 na místě staršího svatostánku jako směsice pozdního románského stylu a rané francouzské gotiky. Každého překvapí svými sedmi věžemi i neobvyklou červeno-bílou fasádou. V bohatě zdobeném interiéru lze vidět nástěnné malby ze 13. století, stejně starou křtitelnici či náhrobní kámen Konrada Kurzbolda, zakladatele prvního kostela na tomto místě.
Významný je i kostel svatého Štěpána, jehož stavba se protáhla od 13. až do 19. století a jehož současná barokní podoba pochází z roku 1712. V jeho interiéru zaujme především dřevěný malovaný strop.