PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Limerick - Irsko

Základní informace

Město Limerick se rozkládá u ústí řeky Shannon do úzkého zálivu ve stejnojmenném hrabství. Dnes je třetí největší město v Irské republice. Centrum města se skládá ze tří historických čtvrtí – King´s Island, Irishtown a Newtown Pery.

Limerick, Irsko

Historie města Limerick

Poloha města byla příčinou častých útoků nájezdníků. Nejprve osadu obsadili Dánové, které však místní obyvatelé s vypětím sil vypudili. Poté město obsadili Anglo-Normané. R. 1210 navštívil město král Jan Bezzemek, který zde nechal postavit most a hrad King John´s Castle, který tu lze dodnes navštívit. Největší historickou událostí bylo obléhání města po bitvě na řece Boyne. Do Limericku se stáhli irští spojenci Jakuba II., pronásledováni Vilémem Oranžským. Obležení ukončila až tzv. Limerická smlouva, která umožnila poraženým volný odchod ze země a Irům zaručila náboženskou svobodu. Smlouva byla později zrušena anglickým parlamentem, proto je Limerick dodnes nazýván „městem porušené smlouvy“.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

King´s Island je oblast, kde se kdysi usadili Vikingové a jež se později stala srdcem středověkého města známého jako Englishtown. Ostrov King´s Island je domovem dvou nejvýznamnějších dominant města – katedrály St Mary´s Cathedral a hradu King John´s Castle.

Místní anglikánská katedrála St Mary´s Cathedral z r. 1168 má irsko-románský západní portál. Katedrála je považována za nejstarší budovu ve městě. Stojí na místě královského paláce, který byl postaven na místě vikinského shromaždiště. Z původní budovy nedochovalo nic kromě románského portálu a hlavní lodi. V interiéru katedrály je možné si prohlédnou vyřezávaná sedadla z 15. století, jejichž reliéfy zobrazují anděly, zvířata a jiné figury.

King John´s Castle je hrad z počátku 13. století, který údajně založil král Jan Bezzemek krátce po příchodu Anglonormanů. Hrad je impozantní památkou s pěti válcovými věžemi a masivními hradbami. Při návštěvě hradu si lze prohlédnou audiovizuální výstavu věnovanou historii města. Rovněž lze spatřit vikinské domy a pozdější opevnění. Mezi nejpůsobivější exponáty patří deník vojáka, který popisuje hrůzy při obléhání Limericku. Na mostě Thomond Bridge najdete kámen Treaty Stone, který označuje místo, kde byla v r. 1691 podepsána mírová smlouva.

Jižně od řeky Abbey se rozkládá čtvrť Irishtown, kterou tvoří většinou jednotvárné domy. Přesto lze zde nalézt několik památných budov a elegantní georgiánské náměstí St John´s Square. Nedaleko se také nachází nejnápadnější limerická pamětihodnost – katolická katedrála St John´s Cathedral z r. 1861, jejíž 85m věž je nejvyšší v zemi.

Huntovo muzeum se nachází v budově bývalé pobřežní celnice a jsou zde vystaveny sbírky keltských a středověkých artefaktů a také kolekce moderního irského i evropského umění. Jedná se o jednu z nejvelkolepějších sbírek starožitností v Irsku, která obsahuje např. exponáty z doby bronzové (zlaté šperky a skvostný štít), keltské brože a Antrim Cross (mistrovská ukázka práce s kovem z 9. století).

Čtvrť Newtown Pery je nejpříjemnější část na procházky a nachází se zde mnoho georgiánských budov.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea

Oficiální webová stránka: https://www.limerick.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY