PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Liverpool Metropolitan Cathedral - Anglie, Liverpool

Základní informace

Metropolitní katedrála Krista Krále v Liverpoolu je unikátní římskokatolický kostel, přezdívaný kvůli svému vzhledu vigvam či papežova odpalovací rampa.

Anglie Liverpool, Metropolitan Cathedral of Christ

Historie stavby katedrály

Když v polovině 19. století vypukl v Irsku hladomor, utíkali jeho obyvatelé pryč z tohoto ostrova. Většina z nich mířila do Severní Ameriky, kam mnoho lodí odjíždělo právě z Liverpoolu. Mnozí Irové však nakonec nenastoupili na tuto náročnou a nejistou plavbu a usadili se v severní Anglii natrvalo. Tím nebývale vzrostla katolická populace v tradičně protestantském prostředí, a v důsledku toho se objevila nutnost nového katolického svatostánku. Plány byly již od počátku velkolepé, ale s jejich realizací to bylo problematičtější.

Už roku 1853 vznikla na místě budoucí katedrály její první kaple, ale kvůli nedostatku financí byla stavba přerušena a kaple se změnila na farní kostel. Další snaha o stavbu tohoto kostela přišla ve 30. letech 20. století. Roku 1933 se znovu začalo stavět, tentokrát dle plánů Sira Edwina Lutyense, ale tento slibný rozvoj ukončila druhá světová válka.

Roku 1959 pak Adrian Gilbert Scott navrhl velkolepou katedrálu z portlandského kamene, betonu a skla, jejíž netradiční střechu pokrýval hliník. Ani tato varianta však neuspěla a konečnou podobu dal katedrále v architektonické soutěži Sir Freerick Gibberd.

Co mohou návštěvníci vidět

Kruhový vnitřní prostor o průměru 59 metrů, obklopený třinácti kaplemi, pojme dva tisíce věřících. Jeho dominantu představuje tři metry dlouhý oltář z mramoru z Makedonie, na nějž je vidět ze všech míst kostela. Úžasné jsou i moderní plastiky znázorňující zastavení křížové cesty a zvláštní atmosféru interiéru dodává i řada novodobých vitráží. Přehlédnout nelze ani varhany firmy J. W. Walker a synové s 4565 píšťalami, dokončené dva dny před slavnostním otevřením stavby v roce 1967.

Dominantu katedrály však jednoznačně představuje její věž. Té dal autor netradiční podobu komolého kužele a právě ta vysloužila kostelu řadu nelichotivých přezdívek.

Rada: Na opačné straně ulice Hope Street, která vybíhá od Metropolitní katedrály, stojí druhá liverpoolská katedrála, patřící anglikánské církvi. Přestože obě vypadají zcela jinak, stojí za to je porovnat, neboť vznikly ve stejné době.

Oficiální webová stránka: www.liverpoolmetrocathedral.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY