Lodž - Polsko, Lodž
Základní informace
Lodž je moderní multikulturní město v centrální oblasti Polska asi sto třicet kilometrů jihozápadně od Varšavy.
Název města, znamenající v češtině člun, může překvapit. Lodží totiž neprotéká žádná řeka a leží ve vnitrozemí. Jeho původ se odvozuje buď od staropolského loza, tedy vrba, či od šlechtického rodu Lodžiů, který měl v erbu loď. Ta je taky zmíněna v mottu města Ex navicula navis, tedy z loďky loď.
První písemná zmínka o obci Lodžia se objevuje roku 1332. O sto let později získala městská práva, ale až do počátku 19. století to bylo jen malé poklidné zemědělské městečko.
Změna přišla až s průmyslovou revolucí, která přinesla rychlý rozvoj. Z Lodže se stalo významné centrum textilního průmyslu a dodnes tak bývá přezdívána Polský Manchester. S růstem výroby se zvětšoval počet obyvatel, takže dnes je po Varšavě a Krakovu třetím největším osídlením v zemi.
Roku 1884 tu stávalo více než dvě stě šedesát textilních závodů, které si vyžádaly i čtvrti pro dělníky, sídla továrníků a další vybavení. Většina továren však zanikla při privatizaci po pádu komunistického režimu a s tím zmizelo i množství industriální architektury.
Zachovalo se tu ale více než dvě stě nádherných vil a paláců, převážně ve stylu secese. Mnoho z nich lze vidět na nejdelší polské promenádě Piotrkowska ulice. Třída o délce čtyři a půl kilometru spojuje Plac Niepodleglości a Plac Wolności a zdobí ji řada soch slavných rodáků. Pyšní se také chodníkem hvězd u Grand Hotelu.
Za pozornost v Lodži stojí i katedrála Stanislava Kostky s více než sto metrů vysokou věží či největší evropský židovský hřbitov, založený roku 1892.
Ve „městě čtyřech kultur“ pak každoročně probíhá stejnojmenný festival a Lodž se pyšní i slavnou filmovou školou, k jejímž absolventům patří např. Roman Polański či Andrzej Wajda. Jen kousek od ní stojí i Muzeum kinematografie.