PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Lodž - Polsko, Lodž

Základní informace

Lodž je moderní multikulturní město v centrální oblasti Polska asi sto třicet kilometrů jihozápadně od Varšavy.

Název města, znamenající v češtině člun, může překvapit. Lodží totiž neprotéká žádná řeka a leží ve vnitrozemí. Jeho původ se odvozuje buď od staropolského loza, tedy vrba, či od šlechtického rodu Lodžiů, který měl v erbu loď. Ta je taky zmíněna v mottu města Ex navicula navis, tedy z loďky loď.

První písemná zmínka o obci Lodžia se objevuje roku 1332. O sto let později získala městská práva, ale až do počátku 19. století to bylo jen malé poklidné zemědělské městečko.

Změna přišla až s průmyslovou revolucí, která přinesla rychlý rozvoj. Z Lodže se stalo významné centrum textilního průmyslu a dodnes tak bývá přezdívána Polský Manchester. S růstem výroby se zvětšoval počet obyvatel, takže dnes je po Varšavě a Krakovu třetím největším osídlením v zemi.

Roku 1884 tu stávalo více než dvě stě šedesát textilních závodů, které si vyžádaly i čtvrti pro dělníky, sídla továrníků a další vybavení. Většina továren však zanikla při privatizaci po pádu komunistického režimu a s tím zmizelo i množství industriální architektury.

Zachovalo se tu ale více než dvě stě nádherných vil a paláců, převážně ve stylu secese. Mnoho z nich lze vidět na nejdelší polské promenádě Piotrkowska ulice. Třída o délce čtyři a půl kilometru spojuje Plac Niepodleglości a Plac Wolności a zdobí ji řada soch slavných rodáků. Pyšní se také chodníkem hvězd u Grand Hotelu.

Za pozornost v Lodži stojí i katedrála Stanislava Kostky s více než sto metrů vysokou věží či největší evropský židovský hřbitov, založený roku 1892.

Ve „městě čtyřech kultur“ pak každoročně probíhá stejnojmenný festival a Lodž se pyšní i slavnou filmovou školou, k jejímž absolventům patří např. Roman Polański či Andrzej Wajda. Jen kousek od ní stojí i Muzeum kinematografie.

Oficiální webová stránka: https://lodz.travel

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY