PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Londonderry - Severní Irsko

Základní informace

Londonderry (neoficiálně zvané Derry) je město ve stejnojmenném hrabství v Severním Irsku. Jedná se o druhé největší město v Severním Irsku a jedno z mála velkých evropských měst s neporušeným systémem městských hradeb.

Historie Londonderry

Londonderry je jedno z nejdéle obývaných míst na ostrově. Svatý Kolumba zde u řeky Foyle v r. 546 založil klášter, který nazval Doire neboli „dubový háj“. Název byl později poangličtěn na Derry. Lidé však v této oblasti žili již stovky let před příchodem světce. V 17. století bylo město zahrnuto do kolonizačního plánu, který připravily londýnské cechy, a následkem toho město r. 1613 obdrželo předponu London-.

Zajímavá místa v Londonderry

Londonderrské hradby patří k nejzachovalejším v Evropě. Walls of Derry dosahují výšky 8 m a v některých místech jsou až 9 m silné. Hradby byly dokončeny r. 1618 a měly chránit město před irskými vůdci z Donegalu. Hradby mají obvod zhruba 1,6 km a procházka po nich nabízí pohled na původní město. Hradby mají 7 bran, z nichž čtyři byly postaveny ve stejné době jako hradby (Bishop´s Gate, Ferryquay Gate, Butcher Gate a Shipquay Gate) a zbylé byly přistavěny později (Magazine Gate, Castle Gate a New Gate). Londonderrské hradby se nikdy nepodařilo prolomit.

Katedrála sv. Kolumby byla vystavěna v letech 1627–33 v kolonizačním gotickém slohu a je první katedrálou založenou po náboženské reformaci na britských ostrovech. Dřevěný strop hlavní lodi pochází z r. 1862. V kapitulní síni se nachází malé muzeum, které opatruje památky z doby obléhání města v r. 1689. Mezi exponáty lze najít i zámky a klíče od města ze 17. století. Za povšimnutí stojí i dutá dělová koule z malty, kterou na město vypálili vojáci anglického krále Jakuba II. Koule uvnitř obsahovala text s podmínkami kapitulace, na kterou protestanti za hradbami odhodlaně odpověděli „Nevzdáme se“.

Tower Museum se nachází ve věži O´Doherty Tower, která je replikou původní budovy z 16. století. V muzeu se lze prostřednictvím multimediálních expozic seznámit s historií města od jeho zrodu po nedávnou minulost. Jedna z expozic se zaměřuje na éru vlády Alžběty I. a k vidění je výstava věnovaná španělské Armádě s artefakty z lodí, které ztroskotaly v nedalekém zálivu Kinnagoe Bay.

Neogotická cechovní budova Guildhall se nachází mezi hradbami a řekou Foyle. Guildhall byl postaven v r. 1890, ale vinou požáru v r. 1908 a bombového útoku v r. 1972 si vyžádal rozsáhlé opravy. Kopie původních vitráží (celkem 23 oken) přibližují historii města. Za domem se nachází hráz Derry Quay, odkud v 18. a 19. století vyplouvaly lodě s emigranty do Ameriky.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://en.wikipedia.org/wiki/Derry

Oficiální webová stránka: www.visitderry.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Severní Irsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY