PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Luss - Skotsko

Základní informace

Luss je skotská vesnice v oblasti Lowlands ležící na západním břehu jezera Loch Lomond. Vesnička leží uprostřed travnatých kopců a pyšní se pitoreskními domky.

Skotsko Luss, kamenne domy

Osada, ležící na západním břehu jezera Loch Lomond vznikla, už ve středověku a její tehdejší galský název Clagam Dau, do češtiny přeložený jako Temná osada, odrážel fakt, že osídlení leželo ve stínu okolních kopců. Asi před patnácti sty lety sem však přišel skotský misionář svatý Kessog který do této oblasti přinesl křesťanství. Byl však umučen a pohřben na tomto místě. Jeho hrob brzy celý zarostl zelení. Proto také byl název vesnice změněn na Luss, což je v galštině výraz pro bylinu.

Většina dnešních dochovaných staveb však pochází z 18. a 19. století, kdy si tu začali stavět své domky dělníci z nedalekého břidlicového lomu. V roce 1875 tady vyrostl i půvabný kostelík, pyšnící se nádherným stropem ze skotské borovice a viktoriánskými vitrážemi. Dvůr, na němž stojí, i jeho hřbitov jsou však daleko starší – vidět tu lze kameny ze 7. a 8. století či hrob vikingského bojovníka ze století jedenáctého.

Turisté i místní rádi a často využívají širokou písečnou pláž, ideální pro pikniky, ale také jako základnu pro vodní sporty za slunných dnů. Ve vesnici je možné si prohlédnout i výrobnu kiltů a dílny, v nichž vznikají dudy.

Luss je ideálním východištěm pro pěší výlety do okolí jezera Loch Lomond: na východě se nad ním tyčí kopce Luss Hills a na severní straně jej zastiňuje nejjižněji položené munro Ben Lomond.

Ti, kteří se chtějí pohodlně kochat krásou okolních kopců z vodní hladiny, mohou využít vodní taxi do Ballochu či vyplout lodí do Inchcailloch a Balmaha. Oblíbená jsou i rozsáhlá golfová hřiště v okolí.

Rada: Na některých domech můžete zahlédnout nápis Glendarroch, což je název fiktivní vesničky, jejíž roli sehrála Luss v 80. a 90. letech ve skotském nekonečném seriálu Take the High Road. Místní jsou na tento fakt velmi hrdí.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY