PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Lutych - Belgie,

Základní informace

Lutych, francouzsky Liège, nizozemsky Luik a německy Lüttich, je hlavní město stejnojmenné provincie ve východní Belgii nedaleko hranic s Německem a Nizozemskem.

Na místě dnešního významného vnitrozemského přístavu na řece Máza založili svou osadu již Římané. V 6. a 7. století se z ní stala opěrná misijní stanice Francké říše. Právě tady byl kolem roku 705 zavražděn maastrichtský biskup, pozdější svatý Lambert. Jeho nástupce, biskup Hubert, pak přemístil své sídlo z Maastrichtu do Lutychu.

Od roku 980 tu fungovala zvláštní forma uspořádání, v níž vládl kníže-biskup, která skončila až roku 1795, kdy toto území anektovala Francie. Po bitvě u Waterloo se pak Lutych stal součástí Spojeného království nizozemského a belgická revoluce 1830 z něj učinila součást nově vzniklé Belgie.

Pro české návštěvníky není bez zajímavosti, že ve škole při katedrále svatého Lamberta studoval v 11. století budoucí kronikář Kosmas. Tento kostel byl však zničen a funkci katedrály převzal kostel zasvěcený svatému Pavlovi ze 13. století. V 19. století mu při přestavbě přibyla věž a z původní katedrály sem byly přeneseny hodiny a zvonkohra. Nachází se tu i hrobka svatého Lamberta.

K dalším významným svatostánkům ve městě patří kostel svatého Martina se známou kalvárií či halový kostel svatého Kříže. Za pozornost stojí i ve své době jedna z největších světských budov na světě, pozdně goticko-renesanční** Palác knížete-biskupa**. Postaven byl roku 1530 a dnes v něm sídlí soud.

Milovníci detektivek jistě znají z knih místního rodáka George Simenona most Pont des Arches, z nějž se naskýtá nádherný pohled na centrum.

Lutych se pyšní také unikátním strmým schodištěm na Montagne de Bueren. 374 schodů vede do čtvrti Hors-Château, kde dříve stávala pevnost a dnes se odtud nabízí úžasný výhled na řeku i město. Každý první říjnový víkend tady probíhá Nocturno des Coteaux de la Citadelle, během nějž schody rozsvítí tisíce svíček.

Oficiální webová stránka: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lutych

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY