PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Maďarský parlament - Maďarsko, Budapešť

Základní informace

Budova maďarského parlamentu Országház tvoří dominantu pešťského břehu Dunaje v Budapešti a zároveň je jednou z největších a nejpůsobivějších parlamentních budov na světě.

Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko Maďarský parlament, Budapešť, Maďarsko

V druhé polovině 19. století si Maďaři vybojovali právo postavit si ve svém nově vzniklém hlavním městě reprezentativní parlament. Roku 1880 byla vypsána architektonická soutěž a už o čtyři roky později byl položen základní kámen. Architekt stavby Imre Steindl se nechal na první pohled inspirovat londýnským Westminsterským palácem a na barokním půdorysu navrhl zdobnou neogotickou budovu, jejíž délka dosahuje 268 metrů a šířka 188 metrů. Dokončena byla už roku 1904.

Parlamentní budově dominuje ústřední kopule, která svou výškou 86 metrů odkazuje na letopočet příchodu Maďarů do Panonské pánve. Na vnější fasádě lze pak vidět sochy maďarských kmenových náčelníků, uherských panovníků a množství erbů a drobných sousoší.

Interiér stavby je obrovským bludištěm skoro 700 místností, 10 nádvoří, 29 schodišť a 13 výtahů. Každého ohromí hlavní schodiště, na jehož výzdobě se podíleli nejlepší umělci své doby: fresky vytvořil Károly Lotz a sochy pochází z dílny Györgya Kisse. Nádherné fresky zdobí i Zasedací místnost. Jedna z nich zachycuje korunovaci Františka Josefa I. roku 1867.

Při prohlídkách budovy parlamentu uvidí zájemci i Kupolovou síň, v níž jsou uchovány korunovační insignie včetně proslulé svatoštěpánské koruny, či Gobelínovou síň s historickými gobelíny, na nichž je vyobrazeno 7 maďarských vůdců při podepisování mírové smlouvy a skládání krevní přísahy. Vše je pak doplněno množstvím obrazů a soch. K těm nejslavnějším patří socha vojáka Jánose Hunyadiho, který v bitvě u Bělehradu roku 1456 donutil Turky k útěku.

Svou kancelář tu má i prezident republiky a ministerský předseda.

Rada: Pro nejlepší pohled na budovu maďarského parlamentu si zajděte na vyhlídkovou terasu Rybářská bašta na protější straně Dunaje.

Oficiální webová stránka: https://latogatokozpont.parlament.hu

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
1900 do 24 let

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY