PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Magdeburger Reiter - Německo, Magdeburg

Základní informace

Magdeburský jezdec, německy Magdeburger Reiter, je nejstarší volně stojící socha životní velikosti na sever od Alp, která se nachází v centru Magdeburgu v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

Historie zpodobnění koní sahá až do pravěku, o čemž svědčí nálezy ve francouzských a španělských jeskyních, ale i v hrobkách staroegyptských panovníků a vysokých úředníků. Jezdecké sochy sloužily už od antiky k oslavě panovníků a ve středověku se staly symbolem nadvlády.

K tomuto účelu se vztahuje pravděpodobně i Magdeburský jezdec. Socha vznikla roku 1240, ale její autor je neznámý. Ví se o něm jen to, že patrně vytvořil i sochu svatého Maurice v místní katedrále.

Jezdecká socha ukazuje ušlechtilého koně, který stojí klidně na pevných nohou. Muž v sedle sedí vzpřímeně, oblečený v drahém šatu a na hlavě se mu skví koruna. Nadřazenost je očividná i z majestátního gesta pravou rukou.

Levá ruka jakoby držela otěže, ale v tomto momentě se prameny liší. Někteří vědci uvádí, že otěže se nedochovaly, jiní však oponují, že kůň nikdy neměl uzdu ani udidlo a jezdec ho ovládal jen stiskem nohou.

Jistá není ani skutečnost, koho vlastně tato socha zpodobňuje. Mnozí se však přiklánějí k teorii, že jde o císaře Ottu I. Velikého, čemuž přihrává i fakt, že když se sem tento panovník v 10. století přistěhoval, postavil zde císařský palác a podnítil přeshraniční obchod, a tím i prudký rozvoj města.

Teorii, že jde o zpodobnění císaře, odpovídají i dvě sochy panen, které stojí po boku jezdce. Obě jsou ozdobeny brožemi, které označují jejich vysoký původ, a jsou jen 1,5 metrů vysoké, což vyzdvihuje význam jezdce. Pravá z nich má navíc v ruce štít, na němž se původně skvěl znak císařské orlice, a levá nesla vlajku, jež se však nedochovala.

Rada: Originální socha stála až do roku 1966 na Alter Markt ve středu Magdeburgu. Dnes si však na jejím místě můžete prohlídnout jen kopii. Chcete-li vidět původního Magdeburského jezdce, zajděte si do Kulturně-historického muzea.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY