PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Maiden Castle - Anglie

Základní informace

Maiden Castle jsou rozlehlé pozůstatky jednoho z největších hradišť v Evropě z doby železné asi 40 km západně od Bournemouth v anglickém hrabství Dorset.

Anglie Dorchester, Maiden Castle

Archeologické výzkumy dokládají, že toto místo bylo osídleno už před šesti tisíci lety v neolitu. Jeho obyvatelé odstranili lesy a usadili se ve východní části plošiny. První pevnost tu však vyrostla až na počátku doby železné. Tehdy bylo osídlení obehnáno jednoduchými hradbami z hlíny, kamene a všudypřítomné křídy. Postupně se však osada rozšiřovala až na dvojnásobek původní rozlohy a nové hradby obepínaly už rozlohu 19 hektarů. Během čtyř set let se z pevnosti pak stalo hlavní sídlo v jižním Dorsetu.

Během vykopávek zde byly objeveny nadzemní sklady obilí, jámy na zrno s odvodňovacími drážkami a nálezy prokázaly i rozvinutou textilní výrobu a zpracování kovů. Zároveň bylo zjištěno, že ve střední době železné tu došlo k reorganizaci, kdy se dříve náhodně a zcela bez plánů rostoucí domky přeskupily do vyrovnaných řad, tvořících ulice. Do pevnosti bylo možné se dostat jen dvěma vchody, přičemž každý z nich měl dva portály. Jejich obranná síla se postupně zvyšovala. U jednoho z nich pak byla nalezena jáma s dvaceti tisíci oblázky, které byly připraveny na obranu pevnosti.

Archeologické průzkumy vedené ve 30. letech 20. století sirem Mortimerem Wheelerem tu objevily pohřebiště s více než 52 hroby. Děsivá zranění některých mužů vedla archeology k závěru, že se jednalo o válečný hřbitov z doby útoků Římanů. Výzkum o padesát let později to však vyvrátil, neboť zraněno bylo jen malé procento mužů a zároveň se jednalo o velmi kvalitní pohřby s mnoha předměty. Zdá se tedy, že pohřebiště tu sloužilo po delší čas.

Během římské nadvlády zůstal Maiden Castle opuštěn. Římané si jako centrum oblasti postavili nové město na místě dnešního Dorchesteru, ale ve 4. století vyrostl na kopci nový chrámový komplex. Dnes jsou jeho základy jedinou viditelnou strukturou v hradišti. Skládal se z chrámu s centrální místností, obklopenou otevřenou chodbou, a malé svatyně. Archeologové tu objevili stovky mincí a množství soch, z nichž některé byly přivezeny až ze Středomoří.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY