PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Marble Arch - Anglie, Londýn

Základní informace

Marble Arch je oblouk z bílého mramoru, který se nachází na dopravním ostrůvku na křižovatce Oxford Street, Park Lane a Edgware Road. Leží u parku Hyde Park poblíž Speakers´ Corner a tvoří bránu do ulice Oxford Street. Pod obloukem mají povoleno projít pouze členové královské rodiny a příslušníci královského jízdního dělostřelectva, k čemuž dochází při slavnostních průvodech.

Marble Arch, Londýn, Anglie

Vznik Marble Arch

Mramorový oblouk Marble Arch navrhl v roce 1828 John Nash, který se inspiroval Konstantinovým obloukem v Římě. Byl postaven na oslavu vítězství bitvy u Trafalgaru a dokončen byl v roce 1833. Původně stál na ulici The Mall a sloužil jako brána do královského paláce Buckingham Palace. Když se v roce 1851 rozhodla královna Viktorie a princ Albert palác zvětšit, oblouk nechali odstranit a přestěhovat na dnešní místo. Jako důvod se uvádí, že byl moc úzký, aby pod ním projel královský kočár (ve skutečnosti však pod ním v roce 1953 při korunovaci Alžběty II zlatý kočár projel). Některé původní sochy nebyly na oblouk znovu nainstalovány a použily se v paláci Buckingham Palace a v Národní galerii. Bronzová jezdecká socha Jiřího IV od sira Francise Chantreyho, která měla být původně umístěna na vrcholu oblouku, byla v roce 1843 byla nainstalována na Trafalgarském náměstí. V letech 1851–1968 se tři malé místnosti uvnitř oblouku používali jako policejní stanice.

Oblast kolem oblouku tvoří hlavní silniční uzel spojující Oxford Street na východě, Park Lane na jihu, Bayswater Road na západě a Edgware Road na severozápadě. Krátká cesta severně od oblouku je známá jako Marble Arch. Kdysi zde bylo v kině Odeon Marble Arch největší filmové plátno v Londýně, obrazovka byla široká 23 metrů. Oblouk stojí na místě bývalého popraviště nazývaného Tyburn Tree, kde se konaly veřejné popravy v letech 1388 až 1793.

Nejbližší stanice metra Marble Arch.

Oficiální webová stránka: en.wikipedia.org/wiki/Marble_Arch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY