PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Maria Theresien Platz - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Maria-Theresien Platz, česky náměstí Marie Terezie, je rozlehlé náměstí naproti Hofburgu na Ringstrasse v centru Vídně.

Náměstí získalo své pojmenování po proslulé habsburské císařovně, která vládla rakousko-uherské monarchii v letech 1740 až 1780. Vzniklo ale až v roce 1865 jako zahradní plocha po dokončení ulice Ringstrasse.

Z protilehlých stran je náměstí ohraničeno dvěma identickými monumentálními budovami. Ty se liší jen sochami, které zdobí jejich fasádu. Na Přírodovědeckém muzeu na severozápadní straně, postaveném roku 1889, lze vidět postavy obyvatel různých kontinentů. Na protějším, o dva roky mladším Uměleckohistorickém muzeu, místo nich září sochy slavných evropských umělců. Zatímco v prvním z muzeí si na své přijdou především milovníci minerálů, vycpaných zvířat a rozsáhlých sbírek hmyzu i motýlů, druhé ukrývá jak díla autorů severní Evropy, tak i rozsáhlou sbírku předmětů ze starého Egypta.

Centru náměstí Marie Terezie dominuje devatenáct metrů vysoký pomník samotné císařovny. Dílo z mramoru a bronzu váží čtyřiačtyřicet tun. Na jeho vrcholu lze spatřit šest metrů vysokou sochu panovnice, sedící na vladařském trůně. Pravou rukou zdraví své poddané, zatímco v levé drží listinu s textem tzv. pragmatické sankce, kterou vydal její otec a která umožňuje v případě, že vládce nemá mužské potomky, nastoupit na trůn jeho nejstarší dceři.

Císařovnu obklopují čtyři jezdecké sochy v podobě generálů hraběte Leopolda Josepha Dauna, barona Ernsta von Laudona, hraběte Otto Ferdinanda Trauna a hraběte Ludwiga Khevenhüllera. Dole se pak nachází postavy symbolizující moudrost, právo a soucit. Památník vytvářel od roku 1874 Kaspar von Zumbusch a o třináct let později jej v den císařovniných narozenin slavnostně odhalila královna Sisi.

Maria-Theresien Platz je také proslulý konáním adventních trhů, na nichž lze v dřevěných stáncích najít mnoho řemeslnických výrobků, ale i kulinářské speciality a skvělý punč.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY