Marseille - Francie
Základní informace
Marseille je hlavním městem Provence a po Paříži také druhým největším francouzským městem. Má více než 2600 let dlouhou historii a vyniká množstvím historických staveb, kosmopolitní atmosférou a také vynikající středomořskou kuchyní.
Historie Marseille se začala psát přibližně v 6. století př. n. l. Tehdy na toto místo připluli Řekové z maloasijské Iónie a navázali obchodní styky s místním kmenem Ligurů. Staré Řeky zaujal zdejší přírodní přístav v zátoce Lacydon, a tak na tomto místě založili svoji obchodní kolonii, kterou nazvali Massalia. V roce 49 př. n. l. pak město obsadili Římané a v přístavu se čile obchodovalo, především se zbožím dovezeným z Orientu. Od té doby Marseille zažívalo střídavě období rozkvětu a prosperity, ale také válek a pustošení.
Do francouzských dějin se město natrvalo zapsalo především během Velké francouzské revoluce, během níž odtud v roce 1792 vypochodovalo na pět stovek dobrovolníků do Paříže na pomoc proti postupující rakouské armádě. Během cesty si prozpěvovali bojovou píseň Rougeta de Lisla, která byla v roce 1795 vyhlášena francouzskou státní hymnou a získala jméno Marseillaisa. V průběhu druhé světové války bylo město dvakrát bombardováno a byly zničeny některé jeho historické stavby, zejména ve starobylé čtvrti Le Panier. V té návštěvníci dnes poznají mimo jiné pestrou směsici zdejšího kosmopolitního obyvatelstva. Třetinu obyvatel Marseille tvoří muslimové a po Paříži tu žije nejvíce přistěhovalců z bývalých francouzských afrických kolonií.
Ústředním bodem města je dodnes Starý přístav (Vieux Port), který svému účelu sloužil až do konce 19. století a proslavil se především jako brána do severní Afriky. Dnes je lemován kavárnami a restauracemi nabízejícími pokrmy z čerstvých ryb a darů moře. Turisté i místní si tu vychutnávají především vydatnou rybí polévku bujabézu, která je v Marseille nejoblíbenější kulinářskou specialitou. Přístav střeží dvě pevnosti – pevnost svatého Mikuláše na jižní straně a pevnost svatého Jana na sever od přístavu. Z Vieux Port se lze navíc vypravit lodí na tzv. Frioulské ostrovy, a především pak na ostrov If s pevností, která byla ve středověku obávaným vězením, jejž proslavil zejména spisovatel Alexandre Dumas ve svém románu Hrabě Monte Christo.
Od Starého přístavu se táhne široký bulvár La Canebière, hlavní městská třída, přezdívaná „marseillská Champs-Elysées“. Jednou z dominant města je bazilika Notre Dame de la Garde tyčící se na kopci nad přístavem. Je zasvěcená Panně Marii Strážné, patronce námořníků. Na kopci pod bazilikou stojí klášter svatého Viktora, který byl založen již na počátku 5. století a zdejší bazilika je nejstarším dochovaným kostelem ve městě.