Matterhorn - Švýcarsko
Základní informace
Hora Matterhorn sice není nejvyšším vrcholem ve Švýcarsku, ale díky svému elegantnímu jehlanovitému tvaru se stala jeho symbolem. Pyšní se dokonce primátem nejfotografovanější hory světa.
Ikonická alpská čtyřtisícovka se tyčí na hranici mezi Itálii a Švýcarskem do výšky 4478 metrů. Tento symbol švýcarských hor je dobře viditelný z italské strany, populární se nicméně stal především profil hory, který je vidět ze Švýcarska. Jeden z nejlepších pohledů na Matterhorn se naskýtá ze švýcarského městečka Zermatt nebo z okolních vrcholů. Fotky a obrázky Matterhornu se používají k propagaci celé země a jeho zvláštní tvar byl inspirací třeba také pro švýcarskou čokoládu Toblerone.
Už mnoho lidí z řad horolezců, sportovních nadšenců i laické veřejnosti se odvážilo Matterhorn pokořit. K historicky prvnímu výstupu došlo 14. července 1865 a tento den se tak navždy nesmazatelně zapsal do dějin horolezectví. První výpravu vedl britský horolezec Edward Whymper a bohužel neskončila zcela pozitivně – ze sedmičlenné výpravy se totiž vrátili pouze tři horolezci. Tři angličtí a jeden švýcarský horolezec uklouzli na ledovci a zahynuli během sestupu. Jejich náhrobky dnes najdeme na hřbitově v Zermattu. Nebezpečná a obtížná severní stěna hory byla zdolána až v roce 1931 bratry Schmidovými z Německa, kteří dokonce o rok později získali za svůj výkon olympijskou medaili – jedinou, která byla v olympijské historii udělena horolezcům.
V současné době dosáhne vrcholu Matterhornu každý rok několik stovek výprav, průměrně 2000 lidí ročně. Zájemcům z řad veřejnosti a nepříliš zkušeným horolezcům se kvůli maximálnímu zajištění bezpečnosti doporučuje využít služeb horských vůdců. I přes to však mnoho lidí náročnost výstupu podceňuje a vydávají se bez valných zkušeností na vlastní pěst, lákavá elegantní hora tedy každoročně stojí život několik lidí.