PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Mémorial du Mardasson - Belgie, Bastogne

Základní informace

Mémorial du Mardasson je památník amerických vojáků zabitých, nezvěstných i zraněných během bitvy v Ardenách, který leží severně od městečka Bastogne v jihovýchodní Belgii.

památník Mardasson, Belgie památník Mardasson, Belgie

Bitva v Ardenách, v německé literatuře zvaná Stráž na Rýně a v anglické bitva o výběžek, byla posledním pokusem německé armády zvrátit svůj pád během druhé světové války.

Bitva plánovaná od srpna 1944 začala 16. prosince téhož roku, kdy osmnáct německých divizí, čítajících dvě stě padesát tisíc vojáků, udeřilo na pět pěších a jednu obrněnou divizi Američanů. Tím byla prolomena americká fronta v Ardenách a Američani ustoupili ke kopci Mardasson u Bastogne.

Na Silvestra však došlo k mohutné spojenecké ofenzivě a 28. ledna 1945 bitva skončila.

Zúčastnilo se jí 396 672 Američanů a počet zraněných a mrtvých vojáků vyšplhal na 76 890. Jedním ze zajatých byl i spisovatel Kurt Vonnegut, který své zkušenosti popsal v románu Jatka č. 5.

Už v roce 1946 dostal prezident Harry Truman krabičku s hlínou z Mardasson Hill, který byl centrem bitvy v Ardenách, a stejný rok se začala plánovat stavba památníku. Jeho vznik inicializovala belgicko-americká společnost a oficiálně byl otevřen 16. července 1950.

Architekt Georges Dedoyard mu určil tvar pěticípé hvězdy o délce strany 31 metrů s dvacet metrů širokým atriem ve středu. Její vnitřní strany zdobí deset scén z bitvy a na parapetu lze přečíst názvy všech osmačtyřiceti států, které byly součástí Spojených států amerických v době vzniku památníku.

Spirálovité schodiště vede až na vrchol stavby ve výšce dvanácti metrů, odkud se naskýtá rozhled po krajině, kde roku 1944 probíhaly těžké boje.

Pod tímto velmi působivým památníkem se nachází i krypta, vytesaná do skály, zdobená barevnou mozaikou francouzského umělce Fernanda Légera. Vidět tu jsou i tři oltáře, reprezentující různá náboženská vyznání: patří katolíkům, protestantům i židům.

Rada: Hned za Mémorial du Mardasson leží Bastogne War Museum, které vystavuje předměty spojené s druhou světovou válkou. Vidět tu jsou i filmy se scénami z bitev.

Oficiální webová stránka: https://www.bastognewarmuseum.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY