PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Men-an-Tol - Anglie, Cornwall

Základní informace

Mên-an-Tol, ve svém okolí zvaný Crick Stone, je jedna z nejznámějších megalitických památek v anglickém hrabství Cornwall, ležící asi pět kilometrů severozápadně od vesnice Madron.

Men An Tol, Cornwall, Anglie

Název Mên-an-Tol pochází z kornštiny a znamená děravý kámen. Označuje jeden ze čtyř kamenů tohoto zvláštního místa. Jeho šířka je 1,3 metru, výška 1,1 metr a otvor v jeho středu má průměr půl metru. Při pohledu na tento téměř osmiboký kámen lze jen stěží uvěřit, že se nejedná o lidské dílo, ale jak tvar kamene, tak i díra v něm jsou výsledkem působení přírodních vlivů. V Cornwallu lze najít množství podobných, ale otvor v nich dosahuje velkosti maximálně 15 cm. Jediný srovnatelně velký děravý kámen, zvaný Tolven Holed Stone, se nachází v zahradě u vesnice Helston.

Z každé strany tohoto megalitu stojí jeden asi 130 cm vysoký kámen a nedaleko se nachází další, tentokrát ležící. Předpokládá se, že všechny balvany byly součástí žulové mohyly či kamenného kruhu, který sestával až z osmnácti či dvaceti menhirů. Jistě se však ví, že jejich dnešní poloha neodpovídá původnímu uspořádání. První zmínka o nich pochází z roku 1749 od Williama Borlase, na jehož vyobrazení lze vidět pozici kamenů spíše ve tvaru trojúhelníku. Stejný muž také napsal, že odtud místní farmáři odnesli množství materiálu na své stavby.

K památce, která vznikla asi před 3500 lety v neolitu či v mladší době bronzové, se váže řada legend. Okolní obyvatelé věří, že ji hlídají víly a skřítci, kteří mají léčivou moc.

Rada: Trápí-li vás rozličné zdravotní problémy, zkuste vyzkoušet léčivou moc Mên-an-Tol. Místní vám rádi poradí zaručené návody, jak se zbavit obtíží. Ženy, kterým se nedaří otěhotnět, by měly za úplňku sedmkrát pozpátku prolézt dírou v kulatém kameni. Trápí-li dítě rachitis, má jej jeho matka nahé devětkrát protáhnout dírou. Pomoc tu najdou i ti, kteří onemocněli tuberkulózou či je trápí bolesti zad.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY