PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Men-an-Tol - Anglie, Cornwall

Základní informace

Mên-an-Tol, ve svém okolí zvaný Crick Stone, je jedna z nejznámějších megalitických památek v anglickém hrabství Cornwall, ležící asi pět kilometrů severozápadně od vesnice Madron.

Men An Tol, Cornwall, Anglie

Název Mên-an-Tol pochází z kornštiny a znamená děravý kámen. Označuje jeden ze čtyř kamenů tohoto zvláštního místa. Jeho šířka je 1,3 metru, výška 1,1 metr a otvor v jeho středu má průměr půl metru. Při pohledu na tento téměř osmiboký kámen lze jen stěží uvěřit, že se nejedná o lidské dílo, ale jak tvar kamene, tak i díra v něm jsou výsledkem působení přírodních vlivů. V Cornwallu lze najít množství podobných, ale otvor v nich dosahuje velkosti maximálně 15 cm. Jediný srovnatelně velký děravý kámen, zvaný Tolven Holed Stone, se nachází v zahradě u vesnice Helston.

Z každé strany tohoto megalitu stojí jeden asi 130 cm vysoký kámen a nedaleko se nachází další, tentokrát ležící. Předpokládá se, že všechny balvany byly součástí žulové mohyly či kamenného kruhu, který sestával až z osmnácti či dvaceti menhirů. Jistě se však ví, že jejich dnešní poloha neodpovídá původnímu uspořádání. První zmínka o nich pochází z roku 1749 od Williama Borlase, na jehož vyobrazení lze vidět pozici kamenů spíše ve tvaru trojúhelníku. Stejný muž také napsal, že odtud místní farmáři odnesli množství materiálu na své stavby.

K památce, která vznikla asi před 3500 lety v neolitu či v mladší době bronzové, se váže řada legend. Okolní obyvatelé věří, že ji hlídají víly a skřítci, kteří mají léčivou moc.

Rada: Trápí-li vás rozličné zdravotní problémy, zkuste vyzkoušet léčivou moc Mên-an-Tol. Místní vám rádi poradí zaručené návody, jak se zbavit obtíží. Ženy, kterým se nedaří otěhotnět, by měly za úplňku sedmkrát pozpátku prolézt dírou v kulatém kameni. Trápí-li dítě rachitis, má jej jeho matka nahé devětkrát protáhnout dírou. Pomoc tu najdou i ti, kteří onemocněli tuberkulózou či je trápí bolesti zad.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY