PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Menai Suspension Bridge - Wales

Základní informace

Menaiský závěsný most je řetězový most přes Menaiskou úžinu, který roku 1826 poprvé v historii spojil ostrov Anglesey s „pevninou“ Walesu.

Wales bridge over the Menai Straights between Wales and Anglesey

Jak vypadala doprava před stavbou mostu

Největší příjem na ostrově Anglesey pocházel vždy z prodeje skotu. Aby však mohli místní sedláci svá stáda prodat, museli je dostat na trhy do Walesu, případně až do Londýna. To však znamenalo, že zvířata musela přeplavat nepředvídatelnou a nebezpečnou Menaiskou úžinu. Není divu, že při tomto plavení ztratili chovatelé mnoho kusů dobytka.

Lidé úžinu překonávali na lodích, které však také nezaručovaly příliš bezpečí. K jedné z největších tragédií tu došlo roku 1785, kdy se potopila loď převážející 55 cestujících. Přežil jen jeden.

Impulsem k postavení mostu přes úžinu však nebyla bezpečnost tamějších obyvatel, ale fakt, že roku 1800 vznikla unie Velké Británie a Irska a najednou se objevila potřeba kvalitního a rychlého spojení mezi Dublinem a Londýnem. Lodě z Dublinu připluly na nejzápadnější cíp Anglesey, zvaný Holyhead, cestující přejeli přes ostrov a pak místo nebezpečné plavby přes úžinu ji mohli překonat pohodlně po mostě.

Stavba Menaiského závěsného mostu

Jeho návrhem byl pověřen skotský inženýr Thomas Telford, který se zde musel vyrovnat hned s několika problémy: most musel být natolik vysoký, aby jím za nejvyššího přílivu propluly 30 metrů vysoké lodě, ale kvůli rychle proudící vodě a pískovému podloží nebylo možné bezpečně ukotvit pilíře. Zvolil proto netradiční řešení závěsného mostu. Ty se sice v té době již stavěly, ale jen malé a Telfordovo řešení bylo opravdu převratné a představovalo krok do neznáma.

Roku 1819 nicméně stavba začala. Nejprve byly postaveny na krajích úžiny dvě věže z vápence těženého v nedalekém Penmonu, na něž se o pět let později zavěsilo šestnáct řetězů. Že se nejednalo o snadnou práci, dokazuje i fakt, že hlavní z řetězů sestával z 935 ok, jeho délka dosahovala 176 metrů a vážil 23,5 tun. Upevňovat jej muselo sto padesát mužů, povzbuzovaných zvuky bubnů a píšťal.

Most byl oficiálně otevřen roku 1826, ale jeho úzká dřevěná vozovka musela být po vichřici o deset let později nahrazena ocelovými deskami.

Rada: Nejkrásnější pohled na Menaiský závěsný most je z mostu Britannia, který Menaiskou úžinu překlenul roku 1850.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY