PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Michaelerplatz - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Michaelerplatz, česky náměstí Svatého Michaela, je oblíbené barokní náměstí nepravidelného tvaru v centru hlavního města Rakouska.

Podoba náměstí začala vznikat na počátku 18. století. Její realizaci započal rakouský barokní stavitel a architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu, který dokončil část náměstí směřující k palácovému komplexu Hofburg. Roku 1741 však byly stavební práce přerušeny a konečné podoby se tento prostor dočkal až o sto padesát let později pod vedením architekta Ferdinanda Kirschnera.

Svým názvem odkazuje Michaelerplatz na kostel svatého Michaela, který tu stál ve své pozdně románské podobě už ve 13. století. Díky dobovým záznamům se ví, že jej v roce 1221 věnoval babenberský hrabě Leopold VI. soudním úředníkům a poddaným, kteří žili v okolí Hofburgu. Jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Vídni však během staletí prošla několika zásadními přestavbami, takže na její dnešní podobě se odráží především gotika a klasicismus.

Náměstí Michaelerplatz ohraničuje několik pozoruhodných budov. Jednou z nejznámějších je tzv. Looshaus, postavený roku 1909 pro obchodní dům Goldman & Salatsch. Inovátorská architektura Adolfa Loose ve své době pobouřila císaře Františka Josefa, který stavbě vytýkal, že není dostatečně honosná, a nelíbila se mu ani skutečnost, že okna nemají viditelné rámy. Na památkově chráněné budově, v níž v posledních letech našla své sídlo banka, můžeme dodnes obdivovat strohé čisté linie bez dříve tak oblíbených ornamentů.

Centrum náměstí zabírají už od roku 1991 otevřené vykopávky původní kanalizace z dob římského tábora, ale za pozornost stojí i kašny či barokní palác Herberstein.

K zajímavým skutečnostem patří i fakt, že tu bylo roku 1838 jako na prvním náměstí ve Vídni zavedeno plynové osvětlení a o skoro sto let později zde vznikl první vídeňský kruhový objezd.

Oficiální webová stránka: https://www.michaelerplatz.at/geschichte

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY