PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

MINI Plant Oxford - Anglie, Oxford

Základní informace

MINI Plant Oxford je továrna v rezidenční a průmyslové části Oxfordu Cowley, vyrábějící automobily BMV model MINI.

Anglie, Mini Cooper.jpg

Přestože byla tato oblast osídlena už od římských dob, větší pozornosti se jí dostalo až na počátku 20. století. Tehdy tu totiž designer, podnikatel a filantrop William Morris koupil bývalou Oxford Military College a přeměnil ji na továrnu na výrobu automobilů. Právě on se stal průkopníkem výroby ve stylu Henryho Forda ve Spojeném království. Aby svým dělníkům usnadnil dopravu do práce, vybudoval zde i železniční stanici a po expanzi firmy zajistil i nové bydlení pro rodiny svých zaměstnanců.

Svoji největší slávu továrna zažila až roku 1959, kdy z její výrobní linky vyjel první klasický MINI. Přestože produkce tohoto věhlasného modelu stoupala (v roce 1966 až 1967 jich bylo vyrobeno skoro 95 000), roku 1968 byla výroba ukončena. Ke svému kultovnímu modelu se firma BMW vrátila až na počátku nového tisíciletí. Že se jednalo o krok správný, dokazuje i fakt, že zatímco v prvním roce výroby, tedy roku 2001, odtud vyjelo čtyřicet tisíc aut, o jedenáct let později už bylo 340 000 vozidel expedováno do zahraničí a 63 000 bylo vyrobeno pro britský trh.

Znovuobjevení britské legendy vedlo k obrovským investicím, díky nimž továrna více než zdvojnásobila své kapacity a dnes každý den expeduje kolem tisícovky vozů, z nichž 80 % je vyváženo do sto deseti zemí světa. 4500 zaměstnanců se tu podílí na vzniku mnoha podob oblíbeného MINI – ať už se jedná o verzi třídveřovou či pětidveřovou, populární Clubman či model All4 s pohonem na čtyři kola. V továrně Cowley však probíhá jen závěrečná fáze výroby těchto aut – části jsou produkovány i v Hams Hall u Birminghamu a ve Swindonu.

Zájemcům nabízí továrna MINI Plant Oxford každý všední den dvouapůlhodinovou prohlídku s průvodcem, během níž se lze dozvědět vše o výrobě, ale i historii těchto aut.

Rada: Prohlídek továrny se každý rok zúčastní asi 15 000 návštěvníků. Máte-li o ní také zájem, je nutné se objednat s velkým předstihem na stránkách továrny.

Oficiální webová stránka: https://www.visit-mini.com/visitmini

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY