PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Monacké knížectví - Monako

Základní informace

Monacké knížectví je jedním z evropských ministátů, který se rozkládá na francouzském Azurovém pobřeží nedaleko hranic s Itálií. S rozlohou 2,02 km2 se jedná o druhý nejmenší stát na světě, kterému vládne knížecí rodina Grimaldiů, světově nejstarší dosud vládnoucí dynastie.

Monaco, Monako Monte Carlo, Monako

Do monackého přístavu připlouvali mořeplavci již v době starověku. Nejstaršími obyvateli tohoto místa byly ligurské kmeny, později Féničané, Řekové i Římané. Ve 12. století získali území dnešního Monaka Janované, kteří na místě současné budovy Knížecího paláce vybudovali pevnost. Významná kapitola v monackých dějinách započala 8. ledna 1297, kdy šlechtic Francesco Grimaldi převlečený za františkánského mnicha díky lsti spolu s několika pomocníky vtrhl do janovské pevnosti, kterou nakonec úspěšně dobyl. Právě tehdy začala Monaku vládnout rodina Grimaldiů a přímý potomek Francesca, kníže Albert II., zemi vládne dodnes.

V běhu dalších staletí se toto území snažili ovládat Italové, Francouzi i Španělé, pevnost na skále totiž byla významným strategickým bodem. Již v roce 1489 uznal francouzský stát poprvé monackou nezávislost, kterou si i přes pohnuté dějiny, během nichž území knížectví nakrátko připadalo jiným národům, Monako udrželo dodnes. Další významný mezník v dějinách ministátu přišel v roce 1863, kdy byla založena tzv. Společnost mořských lázní, díky níž vzniklo několik luxusních hotelů, četné zahrady a především pak nová budova proslulého Kasina. Monako bylo napojeno na železnici, v roce 1869 se navíc stalo daňovým rájem, a tak turistický ruch a počet jeho návštěvníků rostl. V roce 1929 se v Monaku jel první automobilový závod Grand Prix a pro následnou dlouhou vládu knížete Rainiera III. je mimo jiné charakteristický nebývalý architektonický rozkvět Monaka v 70. a 80. letech minulého století. Díky stavbě výškových budov a změně panoramatu se malé zemi začalo přezdívat „New York Středozemního moře“.

Dnešní Monako se skládá ze čtyř městských částí. Monaco-Ville je stará čtvrť rozkládající se na útesu, na němž stojí budova Knížecího paláce, monacká katedrála i Oceánografické muzeum. Monte Carlo zdobí budova Kasina a najdete tu také velké množství luxusních butiků a hotelových paláců. Část Fontvieille je rezidenční a obchodní čtvrtí jihozápadně od Starého města a v La Condamine se rozkládá monacký přístav.

Oficiální webová stránka: www.visitmonaco.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Monako

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY