PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

The Monument - Anglie, Londýn

Základní informace

The Monument – 61 metrů vysoký sloup s vyhlídkovou plošinou – stojí na křižovatce Monument Street a Fish Street Hill a představuje památník velkého požáru Londýna v roce 1666 (oficiální název je The Monument – Great Fire of London 1666).

The Monument, Londýn, Anglie The Monument, Londýn, Anglie

Patří mezi nejoblíbenější památky v Londýně, každoročně ho navštíví více než 100 tisíc návštěvníků, které láká vzrušující a nádherná vyhlídka na město a přístav.

Velký požár Londýna a vznik památníku

Velký požár vypukl 2. 9. 1666 v domě královského pekaře na Pudding Lane. Trval tři dny, a ačkoliv při něm došlo jen k malým ztrátám na životech, zničil velkou část města. Při obnově městské výstavby bylo rozhodnuto postavit i památník požáru. Monument navrhli Sir Christopher Wren, architekt katedrály St. Paul´s Cathedral, a Dr. Robert Hook. V úvaze bylo hned několik návrhů – např. plastika s paprskovitě šlehajícími plameny a ptákem fénixem nebo socha Karla II. Nakonec zvítězil návrh dórského sloupu, na kterém je umístěna pozlacená měděná váza, ze které šlehají plameny symbolizující Velký požár. Památník je vysoký 61 metrů (stejná je i vzdálenost od Pudding Lane – místa, kde požár vypukl) a byl postaven z portlandského vápence v letech 1671–77. Spirálovité schodiště dovede návštěvníky po 311 schodech na vyhlídkovou plošinu.

Během druhé světové války, kdy Londýn čelil bombovým útokům a opět jej zachvátil požár, byl Monument pro veřejnost uzavřený. Utržil několik šrámů, ale útokům odolal. Opětovně pak byl pro veřejnost otevřen 13. 8. 1945.

Kvůli opravám byl Monument uzavřen i v červenci 2007 a otevřen byl až v únoru 2009. Projekt byl financován společností City of London Corporation a zahrnoval vyčištění a opravení kamenného zdiva a znovupozlacení. Nově byla upravena i ochranná mříž, osvětlení a pro ty, kteří nechtějí vystoupat až nahoru, je na zemi k dispozici živý přenos výhledu z ochozu.

Nejbližší stanice metra: Monument.

Oficiální webová stránka: www.themonument.info

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY