PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Pont Saint Bénézet - Francie, Avignon

Základní informace

Most svatého Bénézeta neboli Avignonský most je slavný most přes řeku Rhônu u hradeb města Avignon na jihu Francie.

most Saint Benezet, Avignon, Francie Avignon, Francie Avignon, Francie

Každé dítě se již ve školce učí známou francouzskou písničku o mostu, na kterém všichni tančí, ale jen málokdo tuší, jak tato proslulá stavba vlastně vznikla.

Legenda o vzniku Avignonského mostu

Legenda vypráví, že v roce 1177 oslovil Bůh prostého pastýře Bénézeta z hor v okolí Ardèche a uložil mu těžký úkol: postavit most, který by překlenul mocnou řeku Rhônu. Pastýř chtěl vyhovět boží žádosti, ale vůbec netušil, jak na to. Nejenže neměl se stavěním mostů žádné zkušenosti, ale chyběly mu i síly na tak náročný projekt. Nezbylo mu tedy než sdělit své vidění lidem z okolí a přesvědčit je o jeho pravdivosti. Aby dokázal, že za ním opravdu stojí samotný Bůh, zvedl kámen, který – jak praví pověst – společně neuzvedlo ani třicet nejsilnějších mužů z kraje, a hodil jej doprostřed řeky. Tak obyvatelé Avignonu uvěřili, že pastýř jedná s boží pomocí, a most postavili.

Historie mostu

Pravda je ovšem taková, že na tomto místě byl první dřevěný most postaven mezi lety 1171 a 1185. Ten ovšem z větší části pohltil oheň při obléhání města roku 1226. Tato nejstarší stavba na Rhôně mezi Lyonem a mořem byla o více než sto let později nahrazena mostem novým, kamenným, jehož 22 oblouků spojovalo až do roku 1668 starý Avignon s Novým Městem na druhé straně nejmocnější a nejrychleji tekoucí řeky Francie. V 17. století byl však 900 metrů dlouhý most poničen povodní natolik, že zůstaly stát jen čtyři mostní oblouky, a už nikdy nebyl obnoven.

Dnes je přístupný za poplatek turistům stejně jako dvě kaple, které jsou umístěny v jednom mostním pilíři nad sebou – spodní románská a horní gotická. Právě tady se zastavovali všichni papežové, když přecházeli přes most, aby se pomodlili k svatému Bénézetovi a nechali zde malý dárek.

Oficiální webová stránka: www.avignon-tourisme.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY