PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Museumkwartier - Nizozemsko, Amsterdam

Základní informace

Muzejní čtvrť (Museumkwartier) je čtvrť Amsterdamu, která vznikla v návaznosti na stavbu Rijksmusea. Svůj název získala podle třech nejslavnějších muzeí v Nizozemsku – Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk Museum, která se nacházejí na náměstí Museumplein.

Nizozemsko Amsterdam, Museum Quarter

Museumplein

Muzejní čtvrť patří k nejbohatším v Amsterdamu a její široké bulváry vroubí honosné domy. Při procházce si mohou návštěvníci prohlížet výklady luxusních butiků nebo sledovat při práci leštiče diamantů v Coster Diamonds, v jedné z nejstarších diamantových dílen. Zde se diamanty brousí, leští a prodávají již od r. 1840. Dnes firma sídlí ve třech úchvatných sousedních vilách, postavených na náměstí Museumplein v r. 1896. V r. 1852 firmu poctil manžel královny Viktorie, princ Albert, tím, že ji pověřil vyleštěním velkého diamantu Koh-i-Noor. Modrobílý kámen vážící 108,8 karátu patří k drahokamům, jimiž jsou osazeny britské korunovační klenoty. Repliku královské koruny s kopií tohoto nádherného kamene si návštěvníci mohou prohlédnout v prostorné vstupní hale.
(oficiální www stránky – http://costerdiamonds.com/)

Na náměstí Museumplein se vyjímají dva pomníky obětem 2. světové války a dodnes se tu konají politické demonstrace. Rozlehlou zelenou plochu na náměstí Museumplein kdysi protínala rušná hlavní tepna, které místní obyvatelé přezdívali „nejkratší dálnice v Evropě“. Rozsáhlá rekonstrukce na konci 90. let 20. století proměnila tuto oblast v okouzlující park, lemovaný významnými kulturními institucemi.

Rijksmuseum

Rijksmuseum je největší nizozemské muzeum, ve kterém si lze prohlédnout díla holandských mistrů ze 17. století. Nachází se v neogotické budově a pečuje o ojedinělou sbírku nizozemského umění, čítající asi 5000 obrazů, 30 tisíc předmětů užitého umění a 17 tisíc historických artefaktů. Muzeum obklopují zahrady se skulpturami. Rijksmuseum bylo otevřeno r. 1885 za ostré kritiky amsterdamských protestantů, namířené proti neogotickému pojetí objektu. Neogotické průčelí budovy z cihlového zdiva vyniká umně provedenou výzdobou včetně barevných obkládaček.

Mezi nejslavnější exponáty patří Rembrandtova „Noční hlídka“, ale k vidění jsou díla i Jana Vermeera, Jana Steena a Franse Halse. Vystaveny jsou rovněž exponáty ze sbírky nábytku a stříbra nebo několik příkladů delfského modrého porcelánu.

Oddělení o dějinách Nizozemska ilustruje bouřlivou historii Nizozemska. K vidění jsou modely lodí ze 17. století, artefakty zachráněné z vraků a obrazy továren a měst pocházející ze „zlatého století“ (17. století). Dále zde návštěvníci najdou expozici věnovanou historickým námořním bitvám a exponáty z 18. století přibližující vliv revoluční Francie na Amsterdam až do r. 1815, kdy napoleonské války skončily.

Další oddělení muzea se zaměřují na rané malířství a zahraniční školy, malířství 17. století (zde vyniká věhlasná Noční hlídka od Rembrandta), malířství 18. a 19. století, haagskou školu a impresionisty, sochařství a užité umění (k vidění je renesanční nábytek a dekorativní předměty – kolekce skla, delfské fajánse a diamantové šperky, míšenský porcelán z 18. století a secesní sklo), grafické listy a kresby (muzeum uchovává asi 1 milion grafických listů a kreseb). Oddělení asijského umění má samostatný vchod v zadním traktu a k vidění jsou výdobytky z obchodní minulosti Nizozemska, např. bronzové figurky z doby čínské dynastie Tang ze 7. století, čínské malby tygrů na pergamenu nebo vykládané korejské skříňky.
(oficiální www stránky – https://www.rijksmuseum.nl/)

Další muzea

Van Gogh Museum je rozlehlé strohé muzeum z r. 1973, které schraňuje většinu Van Goghových prací včetně umělcova autoportrétu v slaměném klobouku. Jádro vynikající muzejní kolekce tvoří sbírka 200 obrazů a kreseb Van Gogha, shromážděné jeho mladším bratrem Theem po umělcově smrti, spolu s 850 dopisy Van Gogha Theovi a vybranými pracemi malířových přátel a současníků. Expozice muzea dokumentuje život malíře od jeho počátku v Nizozemsku, přes pobyt v Paříži a jižní Francii až po jeho smrt.
(oficiální www stránky – http://www.vangoghmuseum.nl/)

Stedelijk Museum je muzeum současného umění. Muzeum s městskou sbírkou moderního umění připravuje také expozice kontroverzních současných uměleckých děl. Za budovou se prostírá zahrada s plastikami. Muzeum bylo vybudováno pro soukromou sbírku, kterou v r. 1890 odkázala městu znalkyně umění Sophia de Bruynová, a bylo otevřeno r. 1895. Stedelijk Museum se v r. 1938 stalo národním muzeem moderního umění a opatruje díla Picassa, Matisse, Modriana, Cézanna a Moneta. Expozice se neustále obměňují a odrážejí nejnovější trendy v malbě a sochařství, grafice, kresbě, fotografii, videu a průmyslovém designu. Průčelí neorenesančního objektu krášlí vížky, štíty a niky se sochami umělců a architektů.
(oficiální www stránky – http://www.stedelijk.nl/)

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko

Oficiální webová stránka: museumkwartier.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY