Piazza San Marco - Itálie, Benátky
Základní informace
Piazza San Marco, neboli náměstí svatého Marka, je hlavním a zároveň největším náměstím v Benátkách.
Náměstí svatého Marka je jako jediné v Benátkách označováno výrazem piazza, tedy náměstí, ostatní prostranství nesou název campo. Vzniklo v 9. století z malého prostoru před bazilikou svatého Marka. Tento světec, žák svatého Petra, společník svatého Pavla a pozdější patron Benátek měl vidění, v němž mu anděl zvěstoval, že právě tady nalezne svůj klid. Zemřel při své misi v Alexandrii poměrně drsnou smrtí: byl vláčen za provaz uvázaný kolem krku. A právě v Egyptě byl také pohřben.
Roku 828 však dva kupci ukradli jeho ostatky a z kláštera v Alexandrii je přenesli do Benátek, kde pro jejich důstojné uložení vznikla byzantská bazilika zasvěcená tomuto svatému, jejíž dnešní podoba ale pochází až z 15. století.
Široké náměstí plné kaváren a obchodů pro turisty získalo svůj současný rozměr roku 1177 zasypáním kanálu na jeho západní straně a vedlejšího doku.
Postupně kolem něj začaly vyrůstat nádherné stavby. K těm nejvýznamnějším patří gotický Dóžecí palác, jež si postavili benátští vládcové ve 14. století. Nepřehlédnutelná je i kampanila z roku 912, která se svou výškou 98,6 m nabízí nádherný rozhled na město. Původně zvonice sloužila i jako maják a strážní věž přístavu. I přes své nízké základy, sahající jen do hloubky 20 metrů, vydržela plně funkční až do roku 1902, kdy se zřítila. Radní však rozhodli o postavení její repliky, takže o deset let později na stejném místě vyrostla stejná stavba jen o šest set tun lehčí.
Přehlédnout nelze ani Torre dell´Orologio s renesanční hodinovou věží, která zobrazuje nejenom fáze Měsíce a Slunce, ale zároveň i znamení zvěrokruhu.
V blízkosti nábřeží pak stojí dva sloupy z 12. století zasvěcené svatému Markovi a svatému Theodorovi. Z výpravy do Jeruzaléma je přivezl dóže Domenico Michele. Původně tu měly stát sloupy tři, ale jeden z nich se rozlomil při vykládání z lodi.
Rada: Nikdy neprocházejte mezi sloupy! Až do poloviny 18. století mezi nimi fungovalo popraviště a Benátčané jsou přesvědčení, že když tímto místem projdete, přinese vám to neštěstí.