PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Piazza San Marco - Itálie, Benátky

Základní informace

Piazza San Marco, neboli náměstí svatého Marka, je hlavním a zároveň největším náměstím v Benátkách.

Itálie Venice, Piazza San Marco

Náměstí svatého Marka je jako jediné v Benátkách označováno výrazem piazza, tedy náměstí, ostatní prostranství nesou název campo. Vzniklo v 9. století z malého prostoru před bazilikou svatého Marka. Tento světec, žák svatého Petra, společník svatého Pavla a pozdější patron Benátek měl vidění, v němž mu anděl zvěstoval, že právě tady nalezne svůj klid. Zemřel při své misi v Alexandrii poměrně drsnou smrtí: byl vláčen za provaz uvázaný kolem krku. A právě v Egyptě byl také pohřben.

Roku 828 však dva kupci ukradli jeho ostatky a z kláštera v Alexandrii je přenesli do Benátek, kde pro jejich důstojné uložení vznikla byzantská bazilika zasvěcená tomuto svatému, jejíž dnešní podoba ale pochází až z 15. století.

Široké náměstí plné kaváren a obchodů pro turisty získalo svůj současný rozměr roku 1177 zasypáním kanálu na jeho západní straně a vedlejšího doku.

Postupně kolem něj začaly vyrůstat nádherné stavby. K těm nejvýznamnějším patří gotický Dóžecí palác, jež si postavili benátští vládcové ve 14. století. Nepřehlédnutelná je i kampanila z roku 912, která se svou výškou 98,6 m nabízí nádherný rozhled na město. Původně zvonice sloužila i jako maják a strážní věž přístavu. I přes své nízké základy, sahající jen do hloubky 20 metrů, vydržela plně funkční až do roku 1902, kdy se zřítila. Radní však rozhodli o postavení její repliky, takže o deset let později na stejném místě vyrostla stejná stavba jen o šest set tun lehčí.

Přehlédnout nelze ani Torre dell´Orologio s renesanční hodinovou věží, která zobrazuje nejenom fáze Měsíce a Slunce, ale zároveň i znamení zvěrokruhu.

V blízkosti nábřeží pak stojí dva sloupy z 12. století zasvěcené svatému Markovi a svatému Theodorovi. Z výpravy do Jeruzaléma je přivezl dóže Domenico Michele. Původně tu měly stát sloupy tři, ale jeden z nich se rozlomil při vykládání z lodi.

Rada: Nikdy neprocházejte mezi sloupy! Až do poloviny 18. století mezi nimi fungovalo popraviště a Benátčané jsou přesvědčení, že když tímto místem projdete, přinese vám to neštěstí.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY