PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Piazza San Marco - Itálie, Benátky

Základní informace

Piazza San Marco, neboli náměstí svatého Marka, je hlavním a zároveň největším náměstím v Benátkách.

Itálie Venice, Piazza San Marco

Náměstí svatého Marka je jako jediné v Benátkách označováno výrazem piazza, tedy náměstí, ostatní prostranství nesou název campo. Vzniklo v 9. století z malého prostoru před bazilikou svatého Marka. Tento světec, žák svatého Petra, společník svatého Pavla a pozdější patron Benátek měl vidění, v němž mu anděl zvěstoval, že právě tady nalezne svůj klid. Zemřel při své misi v Alexandrii poměrně drsnou smrtí: byl vláčen za provaz uvázaný kolem krku. A právě v Egyptě byl také pohřben.

Roku 828 však dva kupci ukradli jeho ostatky a z kláštera v Alexandrii je přenesli do Benátek, kde pro jejich důstojné uložení vznikla byzantská bazilika zasvěcená tomuto svatému, jejíž dnešní podoba ale pochází až z 15. století.

Široké náměstí plné kaváren a obchodů pro turisty získalo svůj současný rozměr roku 1177 zasypáním kanálu na jeho západní straně a vedlejšího doku.

Postupně kolem něj začaly vyrůstat nádherné stavby. K těm nejvýznamnějším patří gotický Dóžecí palác, jež si postavili benátští vládcové ve 14. století. Nepřehlédnutelná je i kampanila z roku 912, která se svou výškou 98,6 m nabízí nádherný rozhled na město. Původně zvonice sloužila i jako maják a strážní věž přístavu. I přes své nízké základy, sahající jen do hloubky 20 metrů, vydržela plně funkční až do roku 1902, kdy se zřítila. Radní však rozhodli o postavení její repliky, takže o deset let později na stejném místě vyrostla stejná stavba jen o šest set tun lehčí.

Přehlédnout nelze ani Torre dell´Orologio s renesanční hodinovou věží, která zobrazuje nejenom fáze Měsíce a Slunce, ale zároveň i znamení zvěrokruhu.

V blízkosti nábřeží pak stojí dva sloupy z 12. století zasvěcené svatému Markovi a svatému Theodorovi. Z výpravy do Jeruzaléma je přivezl dóže Domenico Michele. Původně tu měly stát sloupy tři, ale jeden z nich se rozlomil při vykládání z lodi.

Rada: Nikdy neprocházejte mezi sloupy! Až do poloviny 18. století mezi nimi fungovalo popraviště a Benátčané jsou přesvědčení, že když tímto místem projdete, přinese vám to neštěstí.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY