PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 8x

Piazza San Pietro - Vatikán

Základní informace

Piazza San Pietro neboli náměstí svatého Petra je hlavní vatikánské náměstí před bazilikou svatého Petra.

Svatopetrské náměstí, Vatikán Svatopetrské náměstí, Vatikán Svatopetrské náměstí, Vatikán

Jedno z nejkrásnějších prostranství na světě vzniklo na popud papeže Alexandra VII., který s tímto požadavkem oslovil hned v den, kdy byl zvolen, italského barokního architekta, malíře a sochaře Giana Lorenza Berniniho. Ten pro náměstí zvolil tvar symbolizující otevřenou náruč církve vítající věřící.

Roku 1678 po jedenácti letech prací, vzniklo úžasné náměstí o délce 340 metrů a šířce 240 metrů, obklopené čtyřmi polokruhovými sloupovými kolonádami. Každá z nich má šířku 17 metrů a jejich celek sestává z 284 sloupů o výšce 15 metrů a 88 pilířů. Na horní římse kolonády lze obdivovat celkem 140 soch svatých.

V centru náměstí stojí egyptský obelisk z červeného granitu o výšce 41 metrů a váze 331 tun. Přivézt jej nechal z Alexandrie roku 37 císař Caligula, aby zdobil cirk, který se zde nacházel.

Do středu náměstí obelisk doputoval až roku 1584 na přání papeže Sixta V. Že to nebyla práce jednoduchá, dosvědčuje i fakt, že po dvou měsících převážení na nové místo jej vztyčovalo po dobu čtyř měsíců tisíc mužů za pomoci 150 koní. Pozlacenou kouli, která zdobila jeho vrchol a dnes se nachází ve sbírkách Kapitolského muzea, nahradil kříž s hvězdou a třemi kopečky z erbu papeže Sixta V.

Po obou stranách obelisku se nachází jedna fontána. Autorem starší z nich, dokončené roku 1613, je Carlo Maderno, druhá z roku 1675 je dílem Berniniho. Vedle fontán se nacházejí i malé mramorové desky. Když se na ně postavíte, tak opticky 4 řady sloupů kolonády splývají v jeden.

Ten také zamýšlel příchod na náměstí jako ohromující překvapení. Po průchodu klikatými úzkými středověkými uličkami se před příchozím objevila dokonalá stavba neuvěřitelných rozměrů. Tento záměr mu však pokazil Benito Mussolini, který k náměstí nechal vybudovat širokou příjezdovou cestu – třídu Usmíření neboli Via della Conciliazione.

Náměstí svatého Petra pojme až 400 000 věřících. Ti tu mohou poslouchat papežovy promluvy z balkonu svatopetrské baziliky, pravidelná nedělní polední požehnání či požehnání Urbi et Orbi na Velikonoční pondělí a Boží hod.

Rada od nás: Na náměstí svatého Petra se nejlépe dostanete ze zastávky Ottaviano linky metra A či ze zastávky tramvaje č. 19 Piazza del Risorgimento.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Vatikán

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY