PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Národní muzeum - Irsko, Dublin

Základní informace

Národní muzeum (National Museum of Ireland) je tvořeno 4 částmi, z nichž 3 se nachází v Dublinu a jedna ve městě Castlebar v hrabství Mayo. V muzeu si lze prohlédnout exponáty z irského umění, kultury a přírodovědy.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

V budově Národního muzea archeologie (National Museum of Ireland – Archaelogy), která se nachází v blízkosti Leinster House, si lze prohlédnout celou řadu zajímavých artefaktů – od starých koster a nástrojů po unikátní zlaté šperky z doby bronzové. Nejslavnějšími exponáty jsou pohár Ardagh Chalice z 8. století, brož z Tary z 8. století a relikviář zvonu svatého Patrika z 12. století. Lze zde spatřit tzv. oghamové kameny, které jsou popsány písmem podobným runám, a repliky tesaných kamenných křížů z počátku křesťanství (tzv. high crosses).

Budova byla postavena v 80. letech 19. století. Nádherná rotunda zakončená kopulí se vyznačuje mramorovými sloupy a mozaikovou podlahou se zvěrokruhem. Rotunda s kupolí tvoří působivou vstupní halu muzea.

V přízemí se nachází klenotnice, která schraňuje neocenitelné předměty, např. zlatý člun z Broighteru z 1. století n. l., kalich z Ardaghu, keltský křesťanský poklad z období kolem r. 800, zvon sv. Patrika zhotovený z pobronzovaného železa uložený v relikviáři z 12. století nebo nádherně vypracovanou bronzovou sponu z Tary, která se datuje do 8. století. Dále zde najdete expozice Pravěké Irsko a Ór – irské zlato. Expozice Ór – irské zlato patří k nejobsáhlejším kolekcím zlata s doby bronzové v západní Evropě.

V prvním patře si návštěvníci mohou prohlédnout expozici Středověké Irsko přibližující řadu aspektů života v Irsku v pozdním středověku, galerii Starý Egypt s mumiemi a různé vikinské artefakty. Vikinská expozice skýtá množství exponátů, např. mince, keramiku a meče, objevené v 70. letech 20. století ve vikinské osadě ve Wood Quay u řeky Liffey.

Naproti Národní galerii se nachází budova Přírodovědného muzea (Natural History Museum). Tomuto muzeu se někdy přezdívá „mrtvá zoo“ (Dead Zoo). Muzeum se od svého otevření v r. 1857 moc nezměnilo a na návštěvníky dýchne viktoriánská atmosféra. V muzeu se nachází exponáty 2 milionů druhů, z nichž téměř polovinu tvoří hmyz. Lze si rovněž prohlédnout i panely zobrazující mytologické figury. V přízemí budovy se nachází expozice zaměřená na irskou faunu a v prvním patře si lze prohlédnout exponáty savců z celého světa.

Budova části zaměřené na dekorativní umění (Natural Museum of Ireland – Decorative Arts & History) se nachází v dublinské oblasti Arbour Hill v budově bývalých Collinsových kasáren. Stálé výstavy muzea zahrnují přes 10 000 exponátů z oblasti irské kultury a historie se zaměřením na umění, design a vojenskou historii.

Muzeum venkovského života (Museum of Country Life) se nachází v Turlough Parku nedaleko Castlebar v hrabství Mayo. Muzeum bylo založeno v r. 2001 a zachycuje způsob života na irském venkově v období mezi lety 1850–1950.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://www.museum.ie/

Oficiální webová stránka: www.museum.ie/Home

Mohlo by vás také zajímat

The British Museum

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY