PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

National Portrait Gallery - Anglie, Londýn

Základní informace

National Portrait Gallery je jedna z největších světových kolekcí portrétů britských osobností napříč dějinami, která se nachází na londýnském St. Martin’s Place, nedaleko Trafalgar Square a Národní galerie.

Historie National Portrait Gallery

Jedná se o unikátní sbírku založenou v roce 1856. Za jejím vznikem stáli tři muži – hrabě Philip Henry Stanhope, Thomas Babington Macaulay a Thomas Carlyle. Jejich původní myšlenkou bylo založit nikoliv uměleckou, ale historickou galerii. Šlo především o důraz na historický obraz malované osoby, než o to, jakým způsobem a stylem je onen člověk zachycován. Zakladatelé tehdy vyloučili, aby v galerii byly přítomny portréty žijících lidí nebo lidí, kteří zesnuli před méně než deseti lety, stejně tak jako portréty nabízené k veřejnému prodeji nebo podobizny darované. Výjimku tvořili pouze soudobí panovníci. Toto pravidlo bylo roku 1969 zrušeno a v galerii tak nalezneme i postavy současnosti.
Prvních 30 let své existence kolovala National Portrait Gallery takřka po celém Londýně a kvůli velikosti výstavního prostoru přesídlovala pokaždé, když se trochu rozrostla. To se dělo velmi rychle a spolu s ní stoupal i počet návštěvníků, v roce 1877 se přišlo podívat téměř 87.000 lidí. Do současné budovy galerie přesídlila roku 1889. Po úpravách a konečném rozmístění uměleckých děl se slavnostně otevíralo roku 1896. V prvních šesti měsících po přesídlení sbírku navštívilo na 169.000 lidí.

Co si můžete prohlédnout

Dnes National Portrait Gallery obsahuje na 195.000 portrétů. Nejedná se jen o obrazy, ale i o kresby tužkou, fotografie a sochy od dob krále Jindřicha VIII. Tudora, přes Charlese Dickense a Sira Arthura Conana Doyla až po Lady Dianu, Eltona Johna nebo herečku Helenu Bonham Carter. Díla jsou v galerii seřazena podle historických období. Speciálně se pak připravují výstavy slavných fotografů nebo výstavy se zaměřením na určité úseky dějin.

Nejbližší stanice metra: Charing Cross, Leicester Square

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…lery,_London
http://www.npg.org.uk/about.php
http://www.britannica.com/…arl-Stanhope
http://www.bbc.co.uk/…-london-6228
http://www.artfund.org/…rait-gallery

Oficiální webová stránka: www.npg.org.uk

Mohlo by vás také zajímat

National Gallery

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY