Nieuwe Zijde - Nizozemsko, Amsterdam
Základní informace
Západní část středověkého Amsterdamu, známé jako Nieuwe Zijde, tvořily spolu s Oude Zijde srdce přímořské osady. Zdejší rušná obchodní ulice Nieuwendijk sloužila původně jako jedna z prvních mořských hrází.
S postupným rozšiřováním Amsterdamu směrem na východ, zůstala oblast Nieuwe Zijde opuštěná a začala chátrat. Po požáru v r. 1452, který zničil velkou část této čtvrti, došlo k postupné obnově Nieuwe Zijde a začaly zde vznikat sklady, domy zámožných kupců a pěkná nábřeží.
V centru čtvrti Nieuwe Zijde se nachází náměstí Dam, jemuž dominuje Královský palác (Koninklijk Paleis) a kostel Nieuwe Kerk. Nedaleko náměstí si mohou návštěvníci prohlédnout Amsterdamské historické muzeum (Amsterdams Historisch Museum), které se nachází v budově bývalého sirotčince z 16. století. V blízkosti muzea si lze odpočinout od ruchu města v Begijnhofu, skrytém nádvoří se spoustou zeleně.
Další památky a zajímavosti čtvrti Nieuwe Zijde
Druhý farní kostel v Amsterdamu, Nieuwe Kerk, byl založen na sklonku 14. století. V době, kdy se populace Amsterdamu začala zvyšovat a původní kostel Oude Kerk přestal věřícím stačit, dal utrechtský biskup svolení, aby se postavil druhý farní kostel, který byl zasvěcený sv. Marii a sv. Kateřině. Během bouřlivé minulosti jej několikrát poničily požáry, byl přestavěn a po změně náboženské orientace v 16. století dokonce zbaven výzdobných prvků. Dnešní velikosti dosáhl v 50. letech 17. století. Ústředním bodem interiéru není oltář, ale kazatelna, což odpovídá protestantskému přesvědčení, že nejdůležitější roli hraje kázání. Vyřezávání ústřední kazatelny, která je na nizozemský protestantský kostel velmi okázalá, trvalo 15 let a dílo bylo dokončeno r. 1664. Výrazy ve tvářích zlacených andělů svědčí o tom, jak velké úsilí je třeba vynaložit na udržení rohů valené dřevěné klenby nad křížením. Skvostný třípatrový lustr byl zavěšen ze stropu během restauračních prací po požáru v r. 1645. Dnes se kostel využívá jako výstavní prostor, ale také se zde konají korunovace a jiné důležité rodinné události nizozemských panovníků. V r. 2002 zde proběhla svatba korunního prince Willema Alexandra s Argentinkou Máximou a o 11 let později zde byl Willem Alexander korunován na nizozemského krále.
Naproti Královskému paláci na náměstí Dam stojí Národní památník (Nationaal Monument). Tento 22 metrů vysoký obelisk, který byl odhalen v r. 1956, připomíná památku obětí 2. světové války. Ve spodní části obelisku se nachází reliéf nazvaný „Mír“ (De Vrede), který zobrazuje 4 mužské postavy spoutané řetězy jako symbol utrpení během války. Po stranách obelisku stojí dvě mužské sochy, z nichž levá symbolizuje člena nizozemského odboje z řad inteligence a pravá z řad pracující třídy. Nad středovým reliéfem je socha ženy s dítětem v náručí a holubicí, která symbolizuje vítězství, mír a nový život. Na opačné straně obelisku je zobrazena holubice letící k nebi jako symbol osvobození. Před obeliskem sedí dva lvi, heraldické symboly Nizozemska, a ve zdi za ním jsou umístěny urny s půdou odebranou ze všech nizozemských provincií a bývalých kolonií v Indonésii, Surinamu a Antilách.
Amsterdamské hlavní nádraží (Centraal Station) se po svém otevření v r. 1889 stalo symbolickým ohniskem města a účinně oddělilo Amsterdam od moře. Tato působivá, 306 m dlouhá novorenesanční budova, kterou navrhl Pierre Cuypers (architekt mj. i amsterdamského Rijksmusea), stojí na třech vzájemně propojených umělých ostrovech a spočívá na více než 8500 pilotách. Exteriér i interiér nádraží je neobvykle přepychově vyzdoben, neboť budova měla oslavovat úspěchy a výdobytky průmyslového věku. Dvojice věží a majestátní střední část byla inspirována vítězným obloukem. Průčelí budovy zdobí dekorace s alegoriemi námořního obchodu. Náměstí před nádraží je i dnes velmi rušné (pozor na kapesní zloděje!), neboť je zde denně odbaveno zhruba 1400 vlaků a nachází se zde konečná stanice a výchozí bod pro tramvajové a autobusové linky.
Vysokou věž budovy burzy z r. 1903, Beurs van Berlage, lze spatřit již z dálky. Její funkční vzhled naznačuje odklon od historizujících slohů konce 19. století. Architektem budovy je Hendrik Berlage a mnohé z jeho architektonických prvků později převzala amsterdamská škola. Zadavatelům se však strohé pojetí budovy z počátku vůbec nelíbilo. Aby zadavatele Berlage uklidnil, pozval několik přátel z uměleckých kruhů, aby budovy ozdobily moderními ornamenty a uměleckými díly. Vzniklo tak celistvé umělecké dílo tvořené nástěnnými malbami, sochami a ozdobnými mřížemi. V interiéru burzy návštěvníky zaujme vlys líčící vývoj člověka od Adama po makléře. Původně v budově sídlily čtyři burzy: burza se zbožím, obilím, plavidly a cennými papíry. Dnes je budova využívána ke koncertům a vystoupením a je domovskou scénou Nizozemské filharmonie. Rovněž se zde nachází stálá expozice věnovaná historii burzy. V r. 2002 se zde konal civilní svatební obřad korunního prince Willema Alexandra.
Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Amsterdam
https://en.wikipedia.org/…al_Monument_(Amsterdam)