PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Nijmegen - Nizozemsko

Základní informace

Nijmegen je město na řece Waal jihovýchodně od Amsterdamu, 7 km od hranic s Německem. Nijmegen náleží k nejstarším nizozemským městům a je známé svými termálními prameny.

Kraj kolem Nijmegen je nejteplejší oblastí Nizozemska. V září 1944 se zde střetla vojska Spojenců s Němci v boji o strategický říční most.

Historie města

Nijmegen vděčí za svou existenci strategické poloze na řece Waal. Již od prvopočátků zde stávala tvrz a město bylo významným bojištěm i za 2. světové války. Archeologické nálezy dokazují, že Batavové se tu usadili dokonce před prvním tisíciletím. Římané si tu v r. 12 př. n. l. vybudovali tvrz. V r. 104 n. l. udělil císař Traján nové osadě, situované západně od současného Valkhofu, kupecké právo. Z této doby nejspíše pochází i starověké jméno města – Ulpia Noviomagus Batavorum. Karel Veliký nechal na Valkhofu zřídit tvrz a Friedrich Barbarossa tu vlastnil hrad. Za 2. světové války zničily německé bomby část centra.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Město sice bylo těžce poškozeno, ale historická budova radnice z 16. století i kostel sv. Štěpána zůstaly zachovány. Kostel je nejstarším a největším kostelem ve městě. Jeho dějiny sahají až do 7. století. Se stavbou současného kostela se začalo v polovině 13. století v románském slohu, ale kostel byl dokončen v gotickém slohu v 15. století. Od r. 1591 patří kostel protestantské církvi. Během 2. světové války byl kostel poničen při bombardování v únoru 1944 a jeho oprava trvala až do r. 1969.

K hlavním památkám náleží Valkhof. Nachází se na místě bývalého opidia Batavů, římských staveb a jedné z falcí Karla I. Velikého. Název pochází od sokolů, kteří se chovali na přední nádvoří hradu. Z falce, kterou nechal upravit Fridrich Barbarossa, se dochovala jen St. Maartenskapel z r. 1155 a St. Nicolaaskapel, jedna z nejstarších kamenných budov v celém Nizozemsku. Tato kaple, jejíž část se datuje do r. 1030, je vzácnou ukázkou byzantské architektury v severní Evropě. Hrad tvořil typické panorama města až do r. 1795. Pod vlivem Francouzské revoluce byl hrad zbourán, neboť představoval symbol středověkého feudalismu.

Z dalších pozoruhodností stojí za zmínku Kronenburgerpark se zlomky opevnění (věž Kruittoren).

Ve městě lze navštívit Nationaal Fietsmuseum Velorama, které je věnováno jízdě na kole. Je zde vystaveno 250 historických (i trojkolých) jízdních kol a několik veteránů.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
http://spannendegeschiedenis.nl/…egen-valkhof

Oficiální webová stránka: https://www.nijmegen.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY